Fezz Audio EVO Titania csöves sztereó erősítő teszt

2023. október 16., hétfő, 12:25

Fezz FezzAudio audio hifi erősítő hifi erősítő sztreó erősítő csöves erősítő Fezz erősítő Fezz Audio erősítő teszt hifi erősítő teszt sztereó erősítő teszt Fezz erősítő teszt Fezz csöves erősítő

A Fezz Audio jó érzékkel építette fel a csöves erősítői választékát, szem előtt tartva az audiofilek kényes ízlését. A Titania integrált (jelentése ebben az esetben a "normál" erősítőket jelenti, ahol az elő és a végfok egybe van építve) az erőre és tisztaságra összpontosít a maga KT88 csöveivel. Így próbálja lefedni a zenehallgatók ízlését, ugyanis minden csőfajtának megvan a maga "saját" hangja, például a 300B-vel szerelt erősítőjük a zene finomabbik oldalát próbálja megmutatni.

Fezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítő frontFezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítő tesztFezz EVO Titania csöves erősítő hátlapFezz EVO Titania csöves erősítő hátlapFezz EVO Titania csöves erősítőFezz EVO Titania csöves erősítő rács

Most sem fukarkodtak a három darab toroid trafó méretével, hangsúlyossá téve ezzel a megjelenést a kellemesen és megnyugtatóan világító csövek mellett. A kétszer 45 W számtalan hangfalhoz bőven elég, nem fog kifogyni a kraft az erősítőből se 4, se 8 ohmon. A színválaszték itt is bőséges, probléma nélkül kiválaszthatjuk a nekünk tetszőt a nappalink színéhez és a párunk ízléséhez egyaránt.

Fezz EVO Titania csöves erősítő

Kinézet, csatlakozók, opciók

Három darab jókora toroid trafó uralja a látképet, kettő a kimenő és egy a tápellátásért felelős. Előttük foglalnak helyet a csövek a 4 darab KT88 végfok és a két ECC83 előfok. Az előlapon a bemenet választót és a hangerő szabályzót találjuk és középen egy Fezz logót, ami halványan világít.

Hátul 3 pár aranyozott RCA bemenet és a hangfal csatlakozók (4 Ohm és 8 Ohm leágazással) küldik a jelet, mégpedig banándugós megoldással. Bal oldalon (már persze, ha szemből nézzük) van a be/kikapcsoló gomb és egy (követendő példával elöljáró) külső biztosíték tartó ház, így pár mozdulattal cserélhetjük, ha esetleg arra van szükség.

Fezz EVO Titania csöves erősítő hátlap

Ide jöhet még az opcionális szubkimenet, Bluetooth antenna és annak a kapcsolója és egy RCA HT bemenet.

Kérhetünk még hozzá PSVANE és Electro Harmonix csöveket, rácsos fém fedőlapot, a távvezérlő alapból jár minden magyarországi vásárlónak! A csövek és a csővédő rács utólag is kérhető, ha arra támad igényünk, a többi csak a megrendeléskor.

Fezz EVO Titania csöves erősítő rács

Használat közben

A csöves erősítők többségéhez hasonlóan, itt is érdemes bekapcsolás után várni néhány percet, amíg teljesen használható állapotba kerülnek a csövek, addig ráérünk kiválasztani a hallgatni kívánt zenéinket. Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, semmiképpen se tegyük zárt helyre, bőven hagyjunk neki levegőt a túlmelegedés elkerülése érdekében! A modern erősítőkhöz hasonlóan zajt és egyéb zavaró hangot nem hallottunk kijönni belőle működés közben, a "motor" csendben és diszkréten tette a dolgát.

Fezz EVO Titania csöves erősítő teszt

Tesztkörnyezet

Merason Frerot, Zidoo Eversolo DAC-Z8/DAC-Z6 és DMP-A6, FiiO K9, FiiO R7, Topping D70S, Cocktail audio X50D DAC és streamer, Satori hangfalak, SVS SB-3000 szubláda, VIABLUE, AudioQuest, Inakustik kábelezés.

Fezz EVO Titania csöves erősítő hátlap

Hangminőség

Nagyjából-egészében és meglehetős biztonsággal ki lehet jelenteni, a különböző cső típusoknak megvan a maguk sajátos karaktere és csak elrontani lehet, ha pocsék a tervezés. Viszont, amikor minden stimmel, akkor mindegyikből ki lehet hozni azt a maximumot, ahol az erényeik dominálnak a negatívumok eltűnése mellett. Sokan esküsznek erre, vagy arra megoldásra van, aki a finoman lágy karaktert kedveli, van, aki a dinamikát és a lendületet. Egy bizonyos szint felett ez csupán csak ízlés kérdése, ki mit szeret a zenében a hangminőség "foka, magassága" (ha lehet ilyet mondani) már nem változik, mindegyik képes elérni azt a szintet, ahol már csak élvezni kell a zenéinket.

Fezz EVO Titania csöves erősítő

A KT88 csövek (mondjuk a 300B-vel szemben) a dinamikát, a közvetlenséget, a határozottságot helyezték előtérbe a jelenlét érzet, olyan fokát, amire nem sok erősítő képes. Értelemszerűen ez függött a lánc többi elemétől is, de még ha változott is a felállás, az alap tónusa akkor is megmaradt, könnyedén fel lehetett ismerni mi is van a rendszerünk végén a hangfalak előtt. Még egyszer hangsúlyozzuk, ez nem minőségbéli, hanem ízlésbéli különbséget jelent.

Fezz EVO Titania csöves erősítő

Visszaemlékezve a Titania KT88 végfokra és összehasonlítva a kettőt, szinte pontosan ugyanazokat az erényeket kaptuk, valószerűtlenül hatalmas színpadot, mellbevágó basszusokat, dinamikát Hans Zimmer prágai koncertjétől. A mélytartomány alaposan kihasználta a mélysugárzók legalját, szinte érezni lehetett azt a levegőt, amit a membránok megmozgattak a térben. Most sem lehetett érezni semmiféle mosottságot, vagy koordinálatlan, elszabadult basszusokat, kottázhatóan pontos maradt minden esetben. Határozott egybefüggő, nem kínosan pontos, hanem könnyedén rajzolt sztereó képet kaptunk, ami főleg hátrafelé nyílt meg, vastag kontúrokkal, stabilan ábrázolva a hangszereket. A hallgathatóság (az őszinte, közvetlen stílus miatt, pontosabban azok miatt is) drámai mértékben megnövekedett a kisebb kaliberű erősítőkhöz képest még, ha azok elvileg több wattot is képesek kiadni magukból. Ezek minőségi wattok, amik a hangszórók minden porcikáját kihasználták, főleg, ha a kisebb kínai erősítőkhöz hasonlítjuk (pedig az árukhoz képest azok is igen tisztességesek és még zenehallgatásra is megfelelnek).

Fezz EVO Titania csöves erősítő

Egy pillanatnyi kihagyást sem lehetett érezni, minden egyes hangot kordában tartott, legyen az Mark Knopfler gitárja, vagy Mike Oldfield varázslatos harangjai. Él és lendület volt a meghatározó minden egyes olyan hangon, ami hirtelen indul, azaz például a gitárokon, vagy a dobütéseken. Phil Collins ott püfölte előttünk a dobjait "látszott" a két hangfal között a térben, nem lett bizonytalanul szétoszló és meghatározhatatlan a helye. A szóló hangszereket különösen jól szólaltatta meg, egészen kísértetiesen holografikus, kézzel fogható karakterrel és közvetlen stílussal. Enigma kórusainak fenséges hangulatot kölcsönzött, ha nem is lehetett egyenként megszámolni a tagjait, de nem is vált fárasztóvá és élesen kiürültté.

Az alsó és a középtartomány kivételesen jól sikerült a lengyel tervezőknek, viszont elkélt volna némi könnyedség a felső tartományban, picit lehajlott ez a rész, láthatólag (illetve hallhatólag) az alatta lévő részre koncentráltak a mérnökök. Ami nem hiba, vagy nemtörődömség, hanem a kimenő trafók jellegzetessége, valahol kompromisszumot kell kötni (még az ARC-nek és a McIntosh-nak is). Ezt tessék a helyén kezelni, ezt a sávot is kifogástalannak lehet tekinteni, ez az észrevétel csak és kizárólag a valósághoz képest értendő, ahhoz hasonlítottuk, mint erősítő egy kifogástalan kompromisszum.

Fezz EVO Titania csöves erősítő

Mint, ahogy a végfok tesztjénél, itt is kipróbáltuk mit szól a trance és a dubstep számokhoz, pedig ezekhez a műfajokhoz némi óvatossággal nyúl a szerkesztőség egy része. Nos, a világon nem szólt semmit, ugyanazzal a közvetlen és határozott zeneiséggel kezelte ezeket is és tette úgy hallgathatóvá a kritikus tesztelőt, hogy csak pár óra múlva vette észre, hogy még mindig azt a stílust hallgatja és nem unta meg. Volt valami ezekben a csövekben, ami a természetességhez igen közel helyezte a megszólaló hangot, ezáltal a nem vált unalmassá, mindig érdekfeszítővé varázsolta a zenéket. Ami a legszebb volt benne, tette mindezt úgy, hogy közben egy pillanatra sem vált fárasztóvá, megállás nélkül egy újabb szám "felrakására" ösztönzött.

Fezz EVO Titania csöves erősítő front

Konklúzió, ajánlás

Akik szeretik, ha az erősítőjük nem válogatós, mindent lejátszik, mégpedig remekül csinálja ezt, azok megtalálták a nekik való készüléket. Vannak olyan megoldások, ahol ezt vagy azt a műfajt preferálja jobban és arra van kihegyezve az erősítő és ott viselkedik a legjobban, de ez egyben a korlátjuk is, ezeket azoknak találták ki, akik kimondottan valamelyik műfajt kedvelik jobban és ahhoz keresnek megfelelő módszert és technikát. A Fezz Audio EVO Titania integrált egy tökéletes mindenes, aminek mindegy mit hallgat a kedves hifista, mindenhol hozza azt a formát, ami a jellemzője. Kap egy határozott, természetes, dinamikus, közvetlen hangot, frenetikus basszusokkal és színes középtartománnyal megáldva. Amibe bele lehetne kötni, abba sem lehet belekötni, mert az nem az erősítő, hanem a technika jellegzetessége és az is csak a valóságoshoz hasonlítva vehető észre.

Nem titok, az egyik kedvencünk lett a teszt alatt a lengyelek tervezése, amivel ismét bizonyították, lehet relatíve olcsón is (elnézve a nagymenő gyártók árait és ahhoz hasonlítva) jót alkotni. Bárkinek végállomás lehet, aki első osztályú hangot és teljesítményt szeretne magának, ami könnyedén megbirkózik a nehezebben hajtható hangfalakkal is. Egyértelműen Nagyon tetszett és az ajánlott kategória része.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.