Hifi > DA konverter teszt

D/A konverter tesztek

Audiofil rendszereknél hasznos lehet egy D/A konverter, azaz DAC. Utóbbi a digital to analogue converter rövidítése: e készülék feladata a digitális jel analóggá alakítása. DAC chipek dolgoznak szinte minden forráskészülékben, a laptopoktól a hordozható zenelejátszókon át az okostelefonig. De mi célt szolgálnak az általunk tesztelt D/A konverterek?

Ha hallható zaj érkezik a digitális forrástól (pl. számítógép) zenehallgatás közben, vagy a használt készülék nem dekódolja jól a lejátszott fájlt, akkor megoldás lehet egy új DAC beszerzése. Itt a belépőszinttől a high end minőségig rengeteg D/A konverter teszt olvasható!

DAC minőségi kategóriák

Egy DAC fő feladata mindig ugyanaz, de néha más feladatok is ráhárulnak. A belépő kategóriától a milliós szintig sok opció közül lehet válogatni, amelyek nemcsak hangminőségükben, hanem felhasználási módjukban is eltérnek egymástól. Léteznek például hordozható, USB portot használó D/A konverterek, amelyeket akár okostelefonhoz is lehet csatlakoztatni, hogy külső hangkártyaként végezzék el a jelátalakítást. Az optikai bemenettel rendelkező, nem feltétlenül drága kiegészítők praktikusak azoknak, akik a tv digitális hangját szeretnék valamilyen klasszikus hifi berendezés felé továbbítani.

Az otthoni/asztali felhasználásra szánt DAC-okat általában USB kábellel csatlakozatják számítógéphez. Extrák terén ezek is különbözőek, sokszor egy árkategórián belül is. Előfordul, hogy a felhasználók nemcsak egy, hanem több forrást is szeretnének a D/A konverterükre bízni, ezért a bemenetek és kimenetek (beépített fejhallgató erősítő, sztereó XLR hangkimenet stb.) is befolyásolják az eszköz kihasználhatóságát.

Hogyan tesztelünk DAC készülékeket?

A D/A konverter tesztelést az erre specializálódott szerkesztő kollégánk végzi. A tesztkészüléket többnyire saját környezetben próbáljuk ki. Ritka esetben, ha nincs rá más lehetőség, akkor bemutatótermi körülmények között tesztelünk. A funkciók és hangzással kapcsolatos adottságok felmérése hosszadalmas folyamat is lehet attól függően, hogy az eszköz milyen szolgáltatásokkal rendelkezik. Ha szükséges, akkor figyelmet fordítunk a minőségi kábelezésre is, amit a tesztkonfiguráció részleteivel együtt igyekszünk megemlíteni a cikkben.

Néhány napig tartó rendszeres használat után a kritikus meghallgatáshoz referencia számlistát veszünk alapul, amit minden tesztelt készüléken meghallgatunk. A DAC tesztelést követően úgy értékeljük a készüléket, hogy képességeit a hozzá legjobban hasonlító, általunk már kipróbált termékekkel vetjük össze. A cikkek végén felsoroljuk a pro és kontra érveket, a főbb adottságokat pedig szubjektíven, nem abszolút értékben, hanem árkategórián belül pontozzuk.

Furutech ADL GT40 USB DAC teszt

DA konverter teszt / középkategória

2012. május 18., 12:15

Minek nevezzelek? Zsebkoncert, netán zsebre vágható stúdió? Vagy egyszerűen fél téglányi valóság? Teljesen mindegy, milyen definíciót társítunk a Furutech ADL GT40 mellé, az aprócska fémdobozba zárt USB-s DAC már világszinten teper. És ezúttal hozzánk is beköszöntött, nem kevés időre, hogy kívülről-belülről alaposan megismerjük. Megkönnyezteti a hallgatót, mind kiderült. Hogy ez pozitív, vagy negatív értelemben értendő-e, cikkünkből kiderül!

Bryston BDA-1 DA konverter teszt

DA konverter teszt / high end

2012. január 4., 08:55

Egy kétcsatornás sztereó digitál-analóg átalakító mindössze egy integrált áramkör - néhány gramm "homok" - egy számítógépes hangkártyán. Hogyan lesz ebből egy nyolc és fél kilós készülék a Bryston műhelyében? A következő sorokból kiderül!

< előző oldal

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.