FiiO KA13 USB DAC teszt

Hifi baráti áron

2024. március 25., hétfő, 23:35

FiiO audio hifi DAC erősítő DA konverter fejhallgató erősítő USB DAC FiiO teszt DAC teszt FiiO DAC FiiO USB DAC FiiO fejhallgató erősítő FiiO DAC teszt USB DAC teszt fejhallgató erősítő teszt

A FiiO KA13 egy kedvező ár/érték arányra fókuszáló DAC és fejhallgató erősítő. Az 50 000 forint alatti, ultrakompakt kategóriában éles verseny figyelhető meg, itt kell e készüléknek teljesítenie. Tudását kettős D/A konverter chip, szimmetrikus kimenet és alkalmazás alapú finombeállítási lehetőség teszi teljesebbé. Gyártója nem titkoltan a FiiO JT1 fejhallgató mellé ajánlja, a hangminőségét elsősorban azzal vizsgáltuk.

FiiO KA13 USB DAC tesztFiiO KA13 USB DACFiiO KA13 USB DAC tesztFiiO KA13 USB DACFiiO KA13 USB DACFiiO KA13 USB DACFiiO KA13 USB DAC kimenetekFiiO KA13 USB DAC JT1 fejhallgatóFiiO KA13 USB DAC JT1 fejhallgatóFiiO KA13 USB DAC tartozékokFiiO KA13 USB DAC hátlapFiiO KA13 USB DAC hátlapFiiO KA13 USB DACFiiO KA13 USB DACFiiO KA13 USB DACFiiO KA13 USB DAC chipFiiO KA13 FiiO Control App

Mini DAC, de kigyúrva

A FiiO korábban három készüléket is tervezett, melyek saját kínálatában zászlóshajó szintet képviseltek (M17, Q7 és M15s). Közös tulajdonságuk, hogy feszegetik a hordozható kategória határait és olyan teljesítményre alkalmasak, ami korábban inkább az asztali eszközöket jellemezte. A KA13 megörökölte referencia rokonaitól a törekvést, pontosabban azt, hogy asztali szintű készülékekkel összemérhető teljesítményt nyújtson. Található rajta egy kapcsoló, melyet a FiiO konkrétan asztali mód aktiválására szán. Ha "On" állásra kattintjuk, onnantól a szimmetrikus kimenet 550 mW teljesítménnyel üzemel.

FiiO KA13 USB DAC

Mit tud még?

Tesztalanyunk a Cirrus Logic CS43131 DAC chipjéből tartalmaz kettőt, kiegészítve két 8262 műveleti erősítővel. 384 kHz/32 bit mintavételezésig bármilyen PCM jelfolyamot támogat, továbbá a DSD 256-ot is felismeri.

FiiO KA13 USB DAC chip

A fentebb említett szimmetrikus (4,4 mm-es Pentaconn) kimeneten kívül egy 3,5 mm-es Jack szintén található rajta. Utóbbi nemcsak analóg, hanem digitális (SPDIF) jelet is képes kiküldeni. Előnye, hogy ha a felhasználó rendelkezik egy még komolyabb (de telefont fogadni nem tudó vagy USB bemenetet nem tartalmazó) D/A konverterrel, akkor a KA13 bridge szerepbe kerül és a jobb DAC végzi el a jelátalakítást. Nem mellesleg a FiiO Control alkalmazással hozzáférést kapunk a DAC beállításaihoz (bővebben lejjebb). Egyedüli kompromisszum, hogy az említett segédprogram telepítése egyelőre csak Android rendszerű telefonra vagy tabletre lehetséges.

FiiO KA13 USB DAC kimenetek

Küllem

A FiiO KA13 tipikus ultrakompakt DAC, ami azt jelenti, hogy kisebb, mint egy öngyújtó. Sok zsebben elfér akár úgy is, hogy közben telefonra csatlakoztatva üzemel. E sorok írásakor 40 ezer forintért kapható, amibe beletartozik, hogy nem műanyag, hanem fémházas és jelszint vezérlő (hangerő szabályzó) gombokat is tartalmaz.

FiiO KA13 USB DAC hátlap

A gombok, csatlakozók elhelyezése ugyancsak ízléses. Megfigyelhető még egy apró ablak is a tetején, mely rálátást enged néhány belső alkatrészre. Ügyesen kölcsönvett motívum a sportautók és játékos számítógépek világából. Ha közelebbről megnézzük, a FiiO szlogenje ott díszeleg az alaplapon. Bár nem valószínű, hogy a kisablaktól jobban fog szólni, azért látványelemnek kreatív.

FiiO KA13 USB DAC teszt

A külsőségeket illetően nem igazán találunk kifogásolható részeket. Legfeljebb annyit, hogy a hátsó oldalt nem fém, hanem üveglemez takarja. Esetleg egy védőtok jó lenne, hogy a kabátzsebben nekiverődő telefonsarok, kulcscsomó vagy egyéb tárgy ne tegyen kárt a festésben, illetve kisablakban. Viszont külön kapható, aki ilyen kiegészítőre igényt tart, SK-KA13 néven megtalálja.

FiiO KA13 USB DAC hátlap

Használat közben

Az eszköz tesztelése iMac számítógéppel történt, zökkenőmentesen munkához látott attól a pillanattól, hogy megtörtént a csatlakoztatás. A jelszintet (hangerőt) apró lépésekben módosította, nem búgott, szaggatott a hang egy pillanatra sem. Üresjáratban, ha éppen nem szólt zene, semmilyen sziszegő zaj nem jött át a fejhallgatón. Az üvegablak mögötti LED eltérő színekkel jelezte az aktuális mintavételezést.

FiiO KA13 FiiO Control App

Az Android rendszerű okostelefonról futtatott FiiO Control alkalmazás hozzáférést engedett a digitális szűrőkhöz. A különböző filter beállítások között szerintünk csak alig hallható eltérés volt, de aki érez magában kísérletező kedvet, végi próbálhatja mindegyiket. A főmenüből egyetlen érintés lehetővé tette az RGB LED elsötétítését, illetve az SPDIF hangkimenet engedélyezését. A jövőbeni frissítések telepítése ugyancsak a FiiO Control alkalmazáson keresztül lehetséges.

Hangminőség egy iMac mércéjével

Eliane Elias - I Thought About You c. számát hallgatva nem volt vészesen rossz az a hangzás, amit az iMac 3,5 mm-es Jack kimenete nyújtott, legalábbis az első 5 percben. Azután viszont egyre kellemetlenebb érzést okozott a kis mértékben eltorzult, színeződött részletek összessége. A nagybőgő túlságosan erőteljes volt, a halkabb részletek kevésbé különültek el. Az énekhang közvetlen volt, de bizonyos tónusai összemosódtak a hangszerekkel. A zongora kissé tömören, MP3 jelleggel szólt annak ellenére, hogy 96 kHz/24 bites változatot hallgattunk. Ha az összképet figyeltük, akkor átjött a zenészek profizmusa és az énekesnő képzettsége, de közben a mély- és magashangok nem hozták a való élet arányosságát.

FiiO KA13 USB DAC JT1 fejhallgató

A FiiO számos kis apró részletben felülmúlta az iMac hangkimenetét. Ami a legfontosabb, hogy megszűntette az idegesítő torzulást, amit a számítógép hangkártyája produkált. Fő előnyeként az mutatkozott meg, hogy jobb sztereó hangkép kiosztást eredményezett. A számítógép saját hangkártyájának tömör, MP3-as érzete után levegősebbnek, mélyebbnek mutatkozott a virtuális tér, melyben a zenészek játszottak. A zongora pontosabb, könnyedebb módon jelent meg. Ugyanazon a jelszinten (hangerőn) kevésbé volt mentálisan fárasztó befogadni a zeneszámot.

FiiO KA13 USB DAC tartozékok

Hangminőség - szimmetrikus hangkimenet

Ezt követően elővettük a FiiO LL-4.4A kábelt (5000 forintért megvásárolható, kifejezetten a JT1-hez készült) és átnyergeltünk a 4,4 mm-es Pentaconn hangkimenetre. Finomabb felbontással jelent meg az énekesnő hangja, ami életszerűbbé és izgalmasabbá tette a zeneélményt. Finomabb felbontás alatt értendők azok a pillanatok, amikor éneklés előtt/után levegőt vett, vagy sóhajtott. A nagybőgő búgása feszesebb tónusokkal szólt, jobban pengett, kevésbé brummogott. Ezen a ponton felmerült bennünk a kérdés, hogy nemcsak arról van szó, hogy csak mi figyeltünk jobban a zenére, ügyesebben használva szubjektív mentális fókuszunkat? Ezért visszacseréltük a kábelt és újra meghallgattuk a brazil énekesnő zeneszámának első percét. A halk részleteket újra kissé elmosódóbb, elszínezett jellegűnek érzékeltük. Nem volt óriási a különbség, de miután felfedtük az eltérést, hiányzott a szimmetrikus kimenettel elért, gazdagabb textúra.

FiiO KA13 USB DAC

Destkop üzemmód aktiválása

A kis kapcsoló átkattintása szerintünk nem okozott hangminőség javulást azon kívül, hogy magasabb jelszinttel (hangosabban) szólt a fejhallgató. Miután miniDSP H.E.A.R.S. mikrofonnal meggyőződtünk róla, hogy mindkét beállításban ugyanazt a hangnyomásszintet nyújtotta a JT1, úgy véltük, nem tapasztaltunk említést érdemlő különbséget hangzásban. A Desktop üzemmód szubjektív véleményünk szerint magas impedanciájú fejhallgatókhoz jelent előnyt, de aki jobb hangzást szeretne kicsikarni, eleget tesz azzal, hogy a 3,5 mm-esről 4,4 mm-es hangkimenetre vált.

FiiO KA13 USB DAC

Végszó

Az eddig kipróbált, hasonló összegért kapható USB DAC-okhoz képest a FiiO KA13-nak nincs szégyellnivalója. Kitűnő partner olyan fejhallgatókhoz, mint a FiiO JT1. Viszont érdemes idővel a szimmetrikus kimenetre váltani, ami jobb hangzást nyújt. Tetszetős részlet, hogy kapunk SPDIF kimenetet és fizikai gombokat, melyek rugalmasabbá teszik a használatot. Jelenlegi árával megállja helyét az aktuális kínálatban.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.