JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató teszt

A kötetlenség is kötöttség?

2016. január 4., hétfő, 11:05

JBL audio hifi fejhallgató hangszóró hifi fejhallgató mobil fejhallgató JBL fejhallgató zajzáras fejhallgató Bluetooth fejhallgató fejhallgató teszt vezeték nélküli fejhallgató mobil fejhallgató teszt JBL fejhallgató teszt

A középkategóriás vezeték nélküli utazós fejhallgatók egyik trendi, sokat tudó képviselőjéhez volt szerencsénk. A JBL Everest ELITE 700 pontosan azt adta, amire már adatai alapján is számíthattunk. De ez kinek lesz elég, és kinek nem? Tesztünkből minden kiderül.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóJBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgatóMy JBL headphones AppMy JBL headphones App

Az Everest gyomrában

Nem első alkalom, hogy a Mount Everest által ihletett fantázianévvel látja el termékét a hifi óriás JBL. Néhány éve egy technológiai mérföldkövüket, a kétajtós szekrény nagyságú Synthesis csúcsmodellt keresztelték ugyanerre a névre, ott a fizikai paraméterek ismeretében frappánsnak is bizonyult a rangos szóhasználat.

Az Everest 700 ELITE esetében egy, az átlagosnál nagyobb utcai fejhallgatót kapunk, de ez nem a JBL fülesek csúcsmodellje, és nem is a hegymászók igényeire optimalizálták. Utóbbit csak azért említjük, nehogy valaki magában tévesen rangsorolja a fejhallgatót. Mindent összevetve az Everest 700 ELITE egy felső-középkategóriás, utcai és utazós használatra kifejlesztett fejhallgató. Mindez miben nyilvánul meg?

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Egyrészt a vezeték nélküli kialakításban. Manapság virágzik a Bluetooth-os fülesek kínálata, holott a többség tisztában van vele, hogy a zsinórmentes technológiát választva le kell mondaniuk a hifi hangzásról (is). Ettől függetlenül erre van igény, és lássuk be - kábel nélkül tényleg kényelmesebb az élet. Másrészt a JBL Everest ELITE 700 komfortszintje is jobb az átlagnál, illetve magába foglal néhány olyan extrát, amit az amerikaiak úgy tűnik, előszeretettel alkalmaznak.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Az Everest ELITE 700 aktív zajszűrő technológiával rendelkezik, magyarán: a párnák természetes hangszigetelő tulajdonságát mesterségesen kiegészíti. Utóbbi a klasszikus módon történik: a jobb és baloldali hangszóró mögött is 1-1 db mikrofon található, és ezek a külvilág alsó frekvenciás zajait kioltó ellenfázist generálnak. Így a fülünket gyakorlatilag átverhetjük, mintha a gépjárművekkel, süvöltő hangokkal teli külvilág csak egy távoli, gyengédem morajló susogás lenne.

A Bluetooth meglétét olyan értelemben is kihasználták, hogy nem csak a telefonunkról, hanem a fejhallgatóról is közvetíthetjük a hanginformációt. Ezt az eljárást ShareMe 2.0 néven találjuk a specifikációban. Ha van olyan ismerősünk, aki ugyancsak ilyen technológiával felvértezett JBL fülest birtokol, akkor megoszthatjuk vele a zenéinket, egy időben hallhatjuk mindketten ugyanazt. Másik érdekesség, hogy a zajszűrésre (és telefonálásra) szolgáló, beépített mikrofonokat igény szerint bekapcsolhatjuk, hogy hallhatóvá váljanak a külvilág eseményei. Ilyenkor az aktív zajszűrés továbbra is üzemel, tehát a kb. 200 Hz alatti frekvenciákat nem engedi be az Everest 700, viszont a környezeti hanghatások (érkező, távolodó járművek, emberi beszéd, stb.) jóval kivehetőbbek lesznek.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Becsületre méltó, hogy a fejhallgatóban lévő elektronika és hangszórók adottságai jobban elérhetőek, kihasználhatóak egy ingyenesen letölthető applikáció (My JBL Headphones) segítségével. Itt ne csak hangszínszabályzásra tessék gondolni! A szoftver még arra is adott lehetőséget, hogy a fejhallgatót újrakalibráljuk, figyelembe véve a fülünk és a hangszórókamra közti akusztikai adottságokat. A hangszínszabályzás is őszinte meglepetést válthat ki sokakból, mivel a mély, közép és magas szekciókon belül is számos sávra bontották a finomhangolási lehetőségeket. Ha mindez nem volna elég, még az aktív zajszűrés mértékét is magunk állíthatjuk három fokozatban. Egy szó, mint száz, egy ilyen fülesnél az App nélkülözhetetlen (amennyiben minden extrát ki akarunk használni).

My JBL headphones App

Küllem

Az ELITE megjelenése alighanem vegyes véleményt kelt a válogatós felhasználókban. Láthatóan fiatalos és trendi megjelenésre törekedtek a tervezők, ám a terméket közelről szemügyre véve hamar egyértelművé válik, hogy a JBL felirat kivételével a legtöbb motívum ismerős más gyártók megoldásairól. Persze ez nem feltétlenül baj: az, hogy egy cég a másoknál bevált, közkedvelt dizájnelemeket megpróbálja egy termékben összefoglalni, voltaképpen okos és logikus döntés a mai, meglehetősen telített kínálatban.

A megjelenés milyensége tehát erősen ízlésfüggő, az anyaghasználat viszont az ár (kb. 80000 Ft) ismeretében rendben van. A fejhallgató készülékháza műanyag, de nem a gagyin megmunkált, sorjás szélű, hanem a finom tapintású, pontosan illesztett és kézbesimuló fajta. Az ELITE legpozitívabb fizikai adottságai a fülpárnákban testesülnek meg. Utóbbiak nagyon puha tapintásúak, anatómiailag formaigazított dőlésszögben állnak, és sok szempontból (zajszűrés, komfort, méret, anyagok) megfelelnek a sokat utazó felhasználók követelményeinek.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Méreteit illetően, a fejhallgató meglehetősen molett darab. Fotók alapján nem látszik, de kisebb és nagyobb fejeken is látványosan kitüremkedik mindkét oldalra. Terebélyességének fő oka a hangszórókamrák oldalára illesztett, csészealj formájú idom, melyben feltehetőleg az akkumulátor és a zajszűrő elektronika található. A fejpánt végződéseként kiteljesedő, kerek lapok élére kerültek a kezelőszervek is. Baloldalt a normál, vezetékes headset modulok funkcióit kapjuk (hangerőszabályzás, zeneszámok közti léptetés, híváskezelés), míg a jobboldalra eső gombokkal a ki-bekapcsolás és a környezeti zajbeengedés erőssége állítható. Utóbbira még visszatérünk.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Komfort

Mivel a fejpánt alsó felére az elmúlt évek "divatdiktátor" fejhallgatóinak légpárnás gumifalú párnája került, Az ELITE első felvételekor akaratlanul is jóleső érzés lesz úrrá a viselőjén. Ez az a pillanat, amikor a termék szavak nélkül is megmagyarázza, hogy ő mitől több a belépő kategóriánál. A JBL tényleg kényelmes, de zárójelben megjegyezzük, hogy a klasszikus, otthoni használatra szánt hifi fejhallgatók észrevétlen, pillekönnyű jellegét nem közelíti meg. A felső gumis fejpárna csak gyengéden, de érezhetően ránehezül az ember kobakjára. Némi nyomóerőt sokan, különösen nagyobb fejformával rendelkezők fognak érezni két oldalról. Kipróbáltuk a fülest egy másfél óráig tartó, távolsági buszjáraton. Néhány percnyi pihenő, és a felső pánt odébb igazítása után a fennmaradó fél órát is végig tudtuk hallgatózni kényelmetlen, frusztráló benyomások nélkül. Mindent összevetve, kicsit pöffeszkedő az Everest 700 komfortja, cserébe egészen stabilan a helyén marad. Ha csupán sétálunk, sietve gyalogolunk vele, attól biztosan nem fog lepottyanni.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Használat a hétköznapokban

Ritkán teszünk említést a kiegészítőkről, pedig pl. az ELITE-hez mellékelt, cipzáras védőtáska példaértékű, mintha egy igazi ruhadarab, farmerdzseki ihlette volna. Továbbá a beépített akkumulátor töltésére szolgáló, lapos profilú, töltésre szolgáló USB kábelt és egy moduláris, Jack csatlakozós vezetéket is rejtett a csomag. Utóbbi használata elsősorban végszükség esetén javasolt, mivel aktív üzemállapot hiányában az okostelefonra/tabletre telepített szoftver sem érhető el. A kábelt tényleg csak olyan vészhelyzetek esetére mellékelték, amikor a beépített akkumulátorból kifogy a szufla (egy töltéssel kb. 25 órát képes üzemelni a füles, úgyhogy nem kell sűrűn ellenőrizni a töltöttséget).

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Mindennapjaink során egész hamar sikerült kiismerni az ELITE jellemzőit. A hátsó oldalra pozícionált kezelőszerveket is néhány nap alatt kitanulmányoztuk. Az applikációban elérhető menüpontok és beállítások között sem éreztük elveszve magunkat, mivel minden csúszka, vagy gomb elmozdításával hallható eredmények keletkeztek. Az egyetlen igazán megszokást igénylő tény az volt, hogy a "környezeti zajt áteresztő" funkció bekapcsolt állapotában, utcán járva a szél belefújt a mikrofonba, ettől folyamatos susogás zavarta meg a zenét.

My JBL headphones App

Minden egyéb szempontból makulátlanul működött a fejhallgató. Ha hívás jött, azt gondtalanul tudtuk fogadni, ugyanakkor az elektronika az átlagoshoz képest némileg tisztábbá, érthetőbbé tette beszélgetőpartnerünk hangját. Az akkumulátor kapacitása ugyancsak megalapozta a kényelmet, hiszen napokon keresztül még a töltéssel sem kellett törődni. Ha valaki csak napi 1-2 órát használja, úgy könnyen lehet, hogy akár két hétig is bírja "egy szusszal" a füles.

Hangminőség

Az Everest ELITE 700 szinte hajszálpontosan hozta azt a tőle elvárt, amerikai "dögösen lágy" karaktert, amit megannyi nyugati márka kipróbálása után már álmunkból felkeltve is képesek lennénk definiálni. Milyen is ez a hang?

Könnyűzenére, elektronikus és rock vagy rockosabb jellegű pop nótákhoz kifejezetten élvezetes. Részben az elektronika rásegítése, részben pedig a Bluetooth-os újradekódolás miatt eleve töménnyé, tömörré vált a zene, vagyis könnyed, áttetszően légies motívumokra nem érdemes számítani. Cserébe izgalmakban, színekben és basszusokban nincs hiány.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

A JBL Everest ELITE legalsó, 100 Hz alatti tartománya combos, alaposan megtámogatott effektusokat eredményezett. Nem uszította ránk a basszusokat barbár ömlengéssel vagy hörgéssel, egyszerűen csak éreztette a manapság kedvelt "divatfejhallgatók" dinamikus, puha ízét. A középtartomány mondhatni ártalmatlan, nem száraz és nem karcos, a részletek hallhatóak és gyorsak, kibontakozni viszont nem képesek a fátyolosságból. Ez tömörített zenéknél kifejezetten előnyös lehet, hiszen a csörgedező, lefaragott digitális zajokat így rejtve hagyja a fejhallgató. A magas frekvenciák plasztikusan és egysíkúan jelentek meg, ezért pl. a cintányérok, hegedűk vagy érzékeny mikrofonnal rögzített énekhangok nem tudtak lúdbőrös realitással megjelenni. Ha pusztán objektíven álltunk hozzá, végső soron populáris, szórakoztató előadást kaptunk a fülestől.

Az ELITE nem úgy szól, ahogy azt az elhivatott hifisták elvárnák, hanem úgy, ahogy bárki számítana rá - jól. Ez a "jó" hang az, ami egyes, mára ultra-sikeresre gyarapodott fejhallgatós márkaneveket piacvezetővé tett. A JBL ezt a réteget próbálta meg kiaknázni nagyon egyértelműen. Mindazonáltal nem lehet egy bizonyos halmazba rangsorolni a füles teljesítményét, mivel az applikációban elérhető hangszínszabályzóval élénkíteni, élesíteni is tudtuk a frekvenciákat. Ez a fejhallgató bizonyos értelemben egy hibrid, konfigurálhatóságának egyetlen hátránya, hogy időt kell ráfordítanunk, míg megtaláljuk a számunkra tetsző hangzást.

Erősen szubjektív gondolat következik: Ismerve számos korábbi, általunk kipróbált fejhallgatót és tudva, hogy a "jó" hang lehet ennél sokkal jobb is, nem tudunk felhőtlen örömmel állást foglalni a középkategóriás vezeték nélküli fejhallgatók mellett. Egyszerűen ez a termékkör nem adja meg azt az élvezetet, amit elmélyült zenehallgatás közben meg kéne kapnia a hallgatónak. Így a JBL Everest 700 ELITE voltaképpen nem egy szofisztikált audio eszköz, hanem egy praktikus, és kényelmes, mindennapjaink során alkalmazható készülék. Pozitívumai nem a teljesítményében, hanem szolgáltatásaiban nyilvánulnak meg, és utóbbiakat el kell ismernünk, nagyon jók lettek.

JBL Everest Elite 700 zajzáras Bluetooth fejhallgató

Végszó

Az ELITE-tel kapcsolatos, valamennyi említésre méltó előnyt és hátrányt megemlítettünk az előbbi sorokban. Mint középkategóriás mobil fejhallgató, megállja a helyét, de nem kifinomult zenerajongóknak, inkább csak hétköznapi, átlagos minőségű felvételek hallgatására ajánlott. Komfortszintje és zajszűrő képessége az átlagnál valóban jobb, de a felső kategóriás vetélytársak egyértelműen szebb hangminőséget és kidolgozottabb külsőt nyújtanak. Ha olvasónk érdeklődését felkeltették a füles pozitív adottságai, akkor nem árt tudni, hogy az ELITE-et mindenki kipróbálhatja személyesen, az Extreme Audio budapesti bemutatótermében is, ahol számos egyéb típussal összemérheti tudását.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.