final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató teszt

Hangmosó szappan

2024. február 18., vasárnap, 17:05

final audio fülhallgató Bluetooth TWS TWS fülhallgató final fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt final Bluetooth fülhallgató final fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt

Miután kipróbáltuk a japán székhelyű final D8000 Pro Edition zászlóshajó fejhallgatóját, a szélesebb közönség számára elérhető modellek következnek. Valószínűleg a gyártó legnagyobb figyelmet kapó termékei közé lehet sorolni a ZE3000 TWS fülhallgatót, mely a futurisztikus formatervet kellemes felhasználói élménnyel és Bluetooth korlátokat feszegető hangzással kombinálja.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató tokfinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató tokfinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató tartozékokfinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató in-earfinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató in-earfinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgatófinal ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató f-LINK Damping System

Nem későn?

A final ZE3000, melynek ára e sorok írásakor 56 000 Ft, erős középkategóriás, teljesen vezeték nélküli TWS fülhallgató benyomását kelti. Kizárólag az árazást figyelve úgy tűnik, hogy gyártója vérbeli AirPods riválisnak szánta, bár funkciókban nem egészen azonos a kettő. Mindenesetre a final másféle hangulatot és technológiát képvisel, ami nemcsak az "almás cég", hanem a legtöbb neves rivális termékéhez viszonyítva értendő.

A final letisztult honlapjának böngészése során azt láttuk, hogy a japán cég harmonikusan állította össze kínálatát. Vezetékes és vezeték nélküli fülhallgatók, fejhallgatók a közép kategóriától high end szintig szerepelnek benne. A félúton elhelyezkedő ZE3000 inspirációja az E3000 nevet viselő fülhallgató volt, mely a japán VGP díjak közül tízet is bezsebelt és több százezer darabot eladtak belőle. Mindezt úgy érték el, hogy az E3000 2017 után debütált, egy olyan piaci környezetben, ahol sok más kihívóval kellett szembenéznie és abban a korban, amikor a kábeles fülesekre elvileg csökkenő érdeklődés jutott.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató

A fenti alcímre természetesen nemmel válaszolunk, feltéve, hogy a füles megtestesíti mindazt, amit a gyártó közleményéből leszűrtünk. A final mérnökei alapos munkát végeztek, amit nem voltak restek mérési diagramokkal és robbantott ábrákkal illusztrálni. Ez a részletes és őszinte tálalás szokatlan azután, hogy a nyugatabbra fészkelő gyártók inkább rövid marketing mondatokat és kevesebb technikai leírást tesznek közzé. De, mint tudjuk, a japánok egyik ismertetőjegye, hogy megszállottan viszonyulnak a hifi és általában a műszaki részletek iránt.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató

Egy kis technika

A legtöbb TWS fülhallgató hangzását szoftveres hangszínszabályzással oldják meg. Ez kedvezőtlen esetben természetellenes érzetet okoz, ami fárasztó mellékhatással jár. A final mérnökei úgy döntöttek, hogy a virtuális EQ helyett megpróbálnak minél több hangolást fizikailag megvalósítani. Ehhez olyan (teljesen nulláról, házon belül kifejlesztett) hangszórót alkalmaztak, ami a szokásos alternatívákhoz képest kiszámíthatóbb működésű és kevesebb korrekciót igényel. A legtöbb fülhallgató monolitikus membránt tartalmaz, amelyet fröccsöntéssel készítenek el. Előnye, hogy kis tömegű, hátránya, hogy bizonyos frekvenciákon könnyebben torzulhat, csavarodhat az alakja. A ZE3000 hangszórójának membránja ultrakönnyű és kemény műgyanta, melyet tömegspórolás érdekében ragasztásmentesen öntöttek eggyé az azt körülvevő szilikon peremmel. Tudomásunk szerint ez a füles is használ EQ-t, de a speciális hangszórónak köszönhetően jóval szűkebb sávban alkalmazza, mint hagyományos riválisai.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató f-LINK Damping System

Másik érdekesség az f-LINK Damping System nevű nyomás optimalizáló, mely a hangszórókamrában található. Azért alkalmazták, hogy kompenzálják a nyílás nélküli felépítésből eredő hangkiemelő mellékhatásokat. A final megállapítása szerint egy tipikus zárt fülhallgató több, mint 10 dB értékben megemelheti a 100 Hz alatti és 5-15 kHz közötti frekvenciák hangnyomásszintjét (ez nagyjából kétszeres hangerőt jelent). A zárt kivitel azért volt szükséges, hogy a termék megkapja az IPX4 tanúsítványt, így védett az izzadsággal és esőcseppekkel szemben. Aki szeretné mélyebben megismerni a fülhallgató technikai részleteit és azok mögötti okokat, annak javasoljuk, hogy tekintse meg a gyártó honlapján lévő, szokásosnál részletesebb leírást.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató

Küllem

Pozitív, hogy a fülhallgatóhoz nemcsak a szokásos három méretű fülillesztéket mellékelték. Öt pár közül lehet válogatni, melyek a TYPE E nevet viselik, kifejezetten TWS használatra optimalizálva. Az ízléses csomagolás töltőkábelt és kézikönyvet ugyancsak tartalmaz, utóbbiban választékosan megfogalmazott angol fejezettel.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató tartozékok

A töltőtok aprócska, kerekített szélekkel és ívelt oldalakkal. Nálunk a fehér kiadás vendégeskedett (melyen kívül fekete is kapható), ránézésre egy szappant juttatott eszünkbe. Nem meglepő a hasonlóság, a final galériájában szintén találtunk erre történő utalást. Értelmezhető úgy, mint frappáns kikacsintás a japán onszen (autentikus gyógyhatású fürdőhely) kultúra felé.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató tok

A kis dokkoló könnyen elfér zsebben, egyetlen ujjal könnyedén felnyitható. Alján USB-C csatlakozó szolgál töltésre. A mágneses fedél felnyitását követően három különálló töltöttségjelző LED mutatja a fülhallgatók, illetve a tok főakkumulátorának töltöttségét. A kék, sárga és piros fények aprócska, lapos nyílásokból érkeznek, így az összkép rendkívül mutatós, egy sci-fi mozi kelléktárába simán elmenne.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató tok

Használat közben

Eleinte tartottunk a komforttól, mert a ZE3000 alakja nem kimondottan szokványos. A legtöbb kihívó kerekített, ívelt formájához képest ezt a fülhallgatót kissé szögletesebb részletekkel látták el. Ráadásul teljesen nélkülöz bárminemű gumis támasztékot. Az első percekben úgy éreztük, hogy a final nem igazán rögzült a fülben, tartottunk a váratlan kieséstől. De ahogy teltek a tesztre szánt órák és napok, ülő/álló/sétáló szituációban egyetlen alkalommal sem pottyant ki. A leírást olvasva azt szűrtük le, hogy a kissé szögletes ház kitüremkedései biztosítják a nyomásmentes, közben mégis viszonylag stabil illeszkedést. Fotók alapján ez egy kényelmetlen TWS-nek tűnt, de a gyakorlatban az egyik legkomfortosabb volt, amivel mostanáig találkoztunk. Emellett a külső zajok nagy részét is egész kellemes mértékűre leszűrte. Zenehallgatás közben csak akkor hallottuk a minket megszólító személyt, ha kiáltva jelezte mondanivalóját. ANC híján, ha gépjárművön utaztunk, kissé beszűrődtek a mélyebb morajló részletek, de közel sem zavaró mértékben.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató in-ear

Aki valaha kipróbált már kényelmetlen hallójáratba illeszkedő fülest, ismeri azt a borzasztó feszítő érzést, amit a standard gömbölyű gumis illeszték nyújt. A final ZE3000 gumiharangjai kissé lapított profiluk által inkább a hallójárat elejéhez simultak. Ezáltal lényegesen lecsökkent az "oda nem illő tárgy" nyomó érzete. A megfelelő méret megtalálása után akkor sem vált bántóvá, feszítővé a használat, ha egy órán át tartózkodott a fülben. A stabilitás összességében jó volt még hétköznapi edzőgyakorlatokhoz és nyugis tempójú kocogáshoz is, de aki intenzívebben sprintel, ugró/ütköző mozdulatokat végez mozgás közben, annak inkább dedikált sportfüles ajánlott.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató

A telefonálási élmény jobb volt a vártnál, tisztán hallottuk a másik felet és ő is jól értette beszédünket, amennyiben csendes környezetben tartózkodtunk. Autókkal teli főút mellett sétálva behallatszódott a járműzaj és más éles hangok, de home office jellegű hívások lebonyolítására kifogástalannak bizonyult a ZE3000 mikrofonja. A vezeték nélküli hatókör 5-10 méterig tartott, függően a környezet zsúfoltságától. Ha valamit negatívumként kell megemlíteni, akkor legfeljebb az érintésre érzékeny felület viszonylag lomha reakcióideje okozott néha bosszankodást. Emellett egy telefonos alkalmazást is örömmel láttunk volna, de egyelőre úgy tűnik, hogy az a final csúcs TWS-ének privilégiuma marad.

Hangminőség

Tesztalanyunk karaktere a széles TWS átlaghoz képest tisztább és dinamikusabb volt, ráadásul a sztereó térben lévő távolságokat jobban megjelenítette, mint a hétköznapi Bluetooth fülhallgatók. A hangszóróba fektetett fejlesztési munkaórák ott mutatkoztak meg, hogy az énekhang, amennyiben középre keverték, valóban a fej függőleges tengelyén jelent meg, nem pedig egy jobbra-balra elmosott massza módjára.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató

A basszus többnyire feszes volt és ügyesen kontrollált. Minimális melegséget hagytak 100 Hz alatt, hogy könnyűzenei stílusoknál ne váljon vérszegénnyé a mélyhang megjelenítés. Ennek köszönhetően könnyűzenei stílusok (rap, rock, hip-hop, elektronikus stb.) kifejezetten energikus, izgalmas módon jelentek meg. A Gorillaz ikonikus Clint EastWood c. számában szépen elkülönült egymástól az ének, dob és a háttérben hömpölygő, szintetikus hangfoszlányok. Az átvezetőben beúszó, melankolikus harmonika félreeső, távoli helyről szólalt meg, miközben a dob és az ének a fej kellős közepére irányult. Mozgalmas teret kaptunk, sokféle iránnyal, ami egy középkategóriás TWS esetében dicséretes.

Melody Gardot - Baby I'm a Fool c. dalával már keményebb leckét adtunk fel, mivel az vonós kíséretet, gitárt és meglehetősen közelire fókuszált éneket tartalmazott. A final kissé krémesen kezelte a hegedűket és a cintányérra mért seprű ütések sem voltak olyan finoman kibontakozók, mint egy azonos összegbe kerülő vezetékes fülhallgató előadásában. Viszont az édesen búgó női énekhang intimitása szépen átjött, teljesen lekötötte a figyelmünket és a vonós-pengetős kíséret teljesen különálló pozíciókból egészítette ki.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató in-ear

Az első napokban még kásásnak érzékeltük a magasabb frekvenciákat, de ahogy telt az idő, a final kezdeti darabos, hézagos jellegét egyre nehezebben vettük észre. Elképzelhető, hogy a hangszóró járatása segített ebben. A közép-magas és magas frekvenciákban enyhe kerekítések és lágyítások voltak megfigyelhetők, de nem tették tompává vagy fakóvá az összképet. Tetszett, hogy a régebbi, vagy szándékosan zajos művekben lévő zenei "koszt", torzabb motívumokat is gyorsan és egyértelműen megmutatta a füles. A hangszerek közti szeparáció nem volt annyira szellős, mint egy vezetékes fülhallgató esetében, de aki ilyesmire tart igényt, eleve nem vásárol Bluetooth fülhallgatót. Összességében a final ZE3000 felnőttes dinamika kezelésével, gazdagon ábrázoló jellegével tette élvezetessé a tesztre fordított időt.

Alternatívák

A közelmúltban felbukkant egy-két olyan TWS fülhallgató, mely hangminőség és ár/érték arány szempontból is megpróbálta feszegetni a mezőny határait. Közéjük tartozik a FiiO FW3, melyhez van telefonos alkalmazás és kb. 15 000 forinttal olcsóbb. Hátránya a gyengébb stabilitás és gyenge zajelnyomás, utóbbi miatt hangos környezetben nem eléggé hatékony. Aki döcögősebb helyzetekre, intenzívebb testmozgásra szeretne biztosabb stabilitást, annak a JBL Reflect Aero vagy JBL Reflect Flow Pro cikkek elolvasása ajánlott, bár előbbi kisebb fülméretnél kevésbé komfortos, utóbbi pedig 15-20 ezer forinttal drágább, mint a final ZE3000.

final ZE3000 TWS Bluetooth fülhallgató

Végszó

A final ZE3000 karaktere energikus, de közben betart egy józan arányosságot. 60 000 forint alatt nem sok általunk eddig kipróbált TWS fülhallgató jut eszünkbe, ami ennyire jó felbontásra volt alkalmas. Úgy tűnik, szépen fejlődik a Bluetooth fülhallgatók kategóriája. Ehhez hozzáadódik az igényességet és különlegességet kombináló küllem, meglepő komfort, valamint a vártnál jobb felbontású telefonos mikrofon. A telefonos alkalmazás hiányát és kissé lomha reakciójú érintéses vezérlést leszámítva tisztességes, erős középkategória, amit ez a füles megtestesít.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.