JBL PartyBox Encore 2 party hangszóró teszt
2025. július 3., csütörtök, 01:10
JBL PartyBox audio hangfal hangszóró Bluetooth hangszóró JBL hangszóró JBL hangfal party hangfal hangfal teszt JBL teszt Bluetooth hangszóró teszt JBL hangfal teszt JBL PartyBox teszt
Közel két és fél éve lepete meg a közönséget a JBL egy olyan parti hangszóval, amit akkor hirtelen nem is tudtunk értelmezni, hiszen volt már a kínálatukban kicsit kisebb, kicsit nagyobb, de amikor a PartyBox Encore-t megkaptuk tesztre, megértettük, hogy mire is gondolt a költő. Amennyire megszerettük az első verziót akkor, legalább annyira vártuk az utódot, ami végre megérkezett!
Mindig van feljebb
A JBL-ben mindig is szerettük, hogy a maguk útját járják és fel tudták ismerni a saját hibáikat, amiből tanultak is. Ha olyan utónevekkel mondjuk együtt a JBL-t mint az Everest, vagy a K2 fogadni mernénk, hogy nem sokan tudnák, hogy miről is beszélünk (nem, nem a hegyekről) pedig nagyon szép és drága új autókat vehetnénk ezeknek a hangsugárzóknak az árából, mégis ez a márka sokkal híresebb a Charge, Flip, PartyBox és Boombox modelljeiről.
Olyannyira úttörők és zseniálisak ezek a minden napokat kiszolgáló hangszórók, hogy mostanában az amúgy szintén nagynevű konkurens cégek is mintha a JBL legsikeresebb modelljeit koppintva várnának hasonló sikereket, de az már többször is bebizonyosodott, hogy ezek az "utánzatok" inkább csak külsőleg hasonlóak, hangzásra már nem igazán sikerült hozni az "eredetit".
Nem így van ez a JBL-nél házon belül, ahol eddig minden modell folytatása tudott rárakni egy lapáttal az elődre. Nincs ez másképp a PartyBox Encore 2 modellel sem, ami már a dobozából kivéve is mosolyra kényszeritette a csőrünket és hol volt még a meghallgatása.
Méreteiben szemmel láthatóan alapos változásokon ment át az elődhöz képest, ami inkább egy szabályos kockára hasonlított, az Encore 2-ből azonban több térfogattal kívántak még egy kis plusz dinamikát kinyerni. Magasságában alig nőtt, mélységében csökkent is az újonc, de a szélessége előrefele szélesítve közel 5 cm-rel nőtt meg amivel alig marad el egy PartyBox Stage 320-tól, mely két lépéssel feljebbi kategóriából való.
A dizájn tökéletesen követi az újabb JBL PartyBox család nagyobb tagjaiét akár formailag akár anyaghasználatban, ami szintén egy igazán érdekes dolog.
Fura érzés azt mondani egy teljesen műanyag hangrendszer esetében, hogy igényes anyaghasználat, de műanyag és műanyag közt is drasztikus különbségek vannak, és a JBL kétség kívül a legigényesebb módon kínálja az olcsó műanyagot, főként azokon a részeken, amit többet fogdosunk.
A hangszórók rácsa továbbra is fém, egy hatalmas és jól látható JBL logóval, mögötte pedig ugyanaz a 135 mm-es mélysugárzó pumpálja a basszust mint az elődben, azonban a 2 db magassugárzó itt 20 mm-es lett.
A hangszóró körüli LED fény gyűrű ugyanaz a verzió, mint a nagyobb modelleknél, és az Encore 2 már alul-felül is szintén megörökölte a teljes szélességben elnyúló fénysávokat a kis "stroboszkóp" pontokkal.
A hátsó részen szintén ismerős látvány fogadott minket. Az IPX4 szabványnak megfelelően csepp védelemmel rendelkező gumifedelek védik a tápkábel valamint gitár csatlakozóját és potméterét, valamint az USB-C és AUX aljzatokat a méretesre sikerült basszreflex nyílás felett.
Ugyanitt jutunk hozzá egy kis ajtó mögött a JBL egyik legjobb ötletéhez, a cserélhető 2 cellás 4722 mAh-s akksihoz (JBL Battery 200), amiből a bátrabbak akár egy tartalékot is vehetnek 25 000 Ft körüli áron és onnantól kezdve nagyon nem kell aggódni, hogy a max hangerőn és fényshow-val kb. 6-8 óra (normálisan használva 15 óra) alatt lemerülő akku miatt véget ér a buli.
A PartyBox Encore 2 felső része is követi a nagytesók részleteit, ahol az Auracast, a Bluetooth és a mélyhang kiemelés finom puha gumibevonatú gombjait találjuk meg, valamint két forgótárcsát, amivel a hangerőt és fényshow fajtáit tudjuk babrálni.
Ezeken kívül a gyárilag mellékelt felháborítóan jó minőségű wireless mikrofon hangerejét és effektjeit is itt tudjuk tekergetni, ha éppen erre van igény, valamint ami szintén egy rendkívül igényes és pazar minőségű újdonság, az a rugalmasan mozgó fogantyú, mely finoman ki-be csúszik a helyén és szintén egy selymes tapintású finom gumiburkolatot kapott.
A mikrofonhoz szintén mellékelnek egy a hátsó részen található bemélyedésekbe rögzíthető gumipántot szépen logózva, ahogy azt illik, így azt a hangszóróval együtt tudjuk hurcolászni magunkkal bárhova, ha már egy ennyire kompakt egységről van szó.
A belsőségek
Ahogy már említettük, az új JBL PartyBox Encore 2 az adatok alapján sokkal inkább csak egy külső ráncfelvarrást és némi okosítást kapott, ami hellyel-közzel igaz is. A beépített D osztályú erősítő 100 W teljesítményt présel ki a kis dobozból, viszont itt 40 Hz-20 kHz lett a teljes frekvencia-tartomány, tehát 10 Hz "mínuszt" értek el a doboz méretének növelésével, és talán az AI Sound Boost is segít ebben, aminek annyi a lényege, hogy a környezetéhez és zenei stílushoz mérten a lehető legerősebb és legtisztább hangzást varázsoljon.
A lejátszható formátumok listája is kibővült (MP3, WAV, WMA, FLAC) a veszteségmentes fájlokkal, valamint a Bluetooth 5.4 verziója is sokkal stabilabb kapcsolatot ígér késleltetés nélkül, ami nagyon fontos ha Auracaston keresztük csatlakoztatunk bármennyi hangszórót, vagy akár "soundbar" funkciót kell ellátnia a hangszórónak BT kapcsolaton keresztül.
Apropó Auracast! A JBL fejlesztőinek hála már nem csak hangszórókban vagy fejhallgatókban tudjuk ennek a kapcsolatnak az előnyeit élvezni, hanem akár egy JBL PartyLight Stick vagy JBL PartyLight Beam-et is össze tudunk szinkronizálni a PartyBox alkalmazáson belül, amivel tökéletes összhangban fog működni a hangszóró fénye a többi party fénnyel, mindezt az alkalmazáson belül igény szerint alakítva a zene ritmusához igazodva. Na igen, itt tartunk.
Ennyi izgalmas újítást követően már csak arra voltunk kíváncsiak, hogy a gyakorlatban ez hogy is néz ki, és főleg hogy hangzik!
Működés közben
Mivel nem ő az első JBL a kezünkben, a PartyBox applikáció természetesen már alap a telefonunkon, így mindössze ezzel az alkalmazással (és nyilván a telefonunkkal) kellett párosítani a hangszórót, illetve biztos, ami biztos, adtunk az akksinak egy töltést, hogy az ígért 3 óra körüli töltési és 15 órás üzemi időt ellenőrizni tudjuk.
Minden hangszórónak igyekszünk jó pár nap bejáratási időt hagyni, de a PartyBox Encore 2-nél már ezt az időszakot is nagyon élveztük.
Az applikáció segítségével elsősorban igyekeztünk mindig az adott zenei stílushoz igazítani a hangszínt úgy, hogy az nekünk a legtökéletesebb legyen, ha már van erre lehetőség, mert ugye ahány fül, annyi hangzás.
A nagyobb modellek fényjátéka a kis Encore 2-nek is nagyon jót tett, tényleg végtelen színlehetőség közül lehet választani, mert amit a fülre írtunk, az a szemre is igaz, és bár felülete nem olyan nagy, mégis nagyon jópofa színt adott egy sötét szobában. Az alkalmazásban található DJ effektek is vicces kiegészítői tudnak lenni a műsornak, de ha már valakinek van a sapkája alatt, akkor inkább érdemes ezt a lehetőséget elvenni tőle, mert hamar rettentő idegesítő is tud lenni, ha nem megfelelő módon erőlteti rá valaki a nagyérdeműre.
Ugyanez hatványozottan igaz a mikrofonra is, de szerencsére ennek az effektjeit és hangerejét a hangszóró tetején is tudjuk módosítani, de azt meg kell hagyni, hogy ismét egy nagyon jó minőségű "mikit" kapunk a hangszóróhoz. Ha csak azt nézzük, hogy önmagában ez a mikrofon 25 ezer forint körüli tétel, akkor máris nem hangzik olyan vészesnek az Encore 2 ára.
Ennek egyébként a hatótávolsága is bőségesen elegendő, bár ha túl közel merészkedünk a hangszóróhoz, itt is könnyedén visítássá vállhat a mondani- vagy énekelni valónk. A hatótáv ugyanúgy igaz magára a hangfalra is, hála a Bluetooth 5.4-nek, akár házon/lakáson belül sem kell már szentségelnünk amikor a telót a zsebünkben hagyva túl messze sétálunk és beszakadozik a zene, de persze létezik az a ház is. Kültéren ahogy távolodtunk az Encore 2-től hamarabb fogyott el a hangszóró ereje a távolból, minthogy a jel kezdett volna akadozni, és az 5.4 verzió késleltetése valóban, mintha teljesen megszűnt volna.
Lakáson belül volt ugyan az a hangerő és zenei stílus, ahol tudott hozzátenni a bass boost (csak az 1. fokozat) de jellemzően sokkal egységesebb és élvezhetőbb volt a hangzás teljesen kikapcsolva, sőt, kisebb szobákban közel a falhoz még így is túl erős mélyhangokat produkált ez a kompakt kis jószág. Szerencsére az EQ-val is meg tudjuk ezt fogni, vagy ilyenkor, ahogy azt a hifi világában is szokták, érdemes egy megfelelő méretű szivaccsal elzárni a reflexnyílást, vagy vészmegoldásnak, ha a helyszín mást nem tesz lehetővé, akár egy kis rongyot, vagy összegöngyölt zoknit bevetni a cél érdekében (na, ilyet viszont nem szoktak a hifi világában). Ezzel nagyon szépen meg lehet szelídíteni a brutális basszusokat és feszesebb pontosabb hangzást tudunk elérni.
Ahogy kivittük a szabad levegőre, ott már azonnal rádobtuk a mélyhang fokozást, és ha az aktuális zene megengedte, érdemes volt a 2. fokozatot választani, ami kevésbé a pincemély fíling, sokkal inkább az erős ütős mélyet hozta ki a "kis" JBL-ből. Valójában ez is teljesen egyedi preferencia, de az zseniális, hogy a PartyBox-ok már tényleg teljesen egyedi ízlésére szabhatók, attól is függően, hogy hol tartózkodunk velük.
A zenei stílusok közül ez a PartyBox sem igazán volt válogatós, de a helyszín/zenei stílus kombóra már annál inkább. Beltérben a sötétebb, mélyebb elektronikus zenék könnyen túlzóvá válhatnak, és bár tényleg ugyanúgy "csak" 100 W teljesítményről beszélünk, mint az elődnél, mégis a megnőtt méretek és az AI miatt érezhetően mélyebb és dinamikusabb basszusokat szabadított ránk az Encore 2. Ezzel szemben, ahogy kivittük, kifejezetten jót tett neki, ha minél többet kap hangerőből, basszusból, EQ-ból, főleg ha dögösebb dinamikusabb zenéket hallgattunk. Azonban ahogy finomítottunk a muzsikákon és előkerült a jazz-es blues-os vonal, sokkal jobban érezte magát a szobában az Encore 2, kisimított EQ-val diszkrétebb hangerőn, és igen, korábban fájva hagyta volna ez el a szánkat, de kifejezetten kellemesen és finoman is tudnak ma már szólni ezek a zenék egy "buli hangszóróból" is (legalábbis ezekből).
Tesztünk legvégén még egy apró kitérőt tettünk arra az esetre is, ha valaki még a tévé készüléke hangját is ezzel a hangszóróval szeretné feljavítani, és ami azt illeti, volt már nálunk drágább soundbar (mélysugárzó nélkül persze), amit ha térleképzésben nem is, de hangzásban és főként dinamikában keresztben lenyelhetne az Encore 2.
Na persze ez a jószág nem erre van kitalálva és nem is mutat olyan szépen, mint egy csinos hangrúd a tv alatt, de bíztató tény, hogy akár ezen a téren is megállja a helyét.
Egy igazi mindenest ismerhettünk meg tehát az új JBL PartyBox Encore 2-ben, amiben szinte csak szerethető részleteket fedeztünk fel, és ahogy az már megszokhattuk a JBL vagy Harman Kardon hangszórók esetében, a helyén kezelve a dolgokat egyszerűen nem tudtunk mibe belekötni, csakis imádni minden porcikáját, tudását és a főleg a hangját.
Összegzés
Ha arra keresnénk a választ, hogy a JBL PartyBox Encore 2-t kinek mernénk ajánlani, igen hosszúra nyúlna a lista. Otthoni zenehallgatásra nem vájtfülű sznoboknak, utcazenészeknek, kisebb házibuliba ahol a karaokee veszélye is fenyegethet, előadásokra, kisebb rendezvényekre, kerti partykhoz, tévé hangszórónak és még hosszasan sorolhatnánk a területeket ahol garantáltan megbízható társ lehet, nem is beszélve a temérdek hasznos és látványos funkciójáról, és amit nem tudunk eleget hangsúlyozni, kategóriájában az egyik, ha nem a legjobb hangminőségéről.
Bármi is lesz a JBL részéről a folytatás, mi készen vagyunk, és nagyon várjuk!
