Bowers & Wilkins Px7 S3 aktív zajzáras Bluetooth fejhallgató teszt
Kütyü oxford öltönyben
2025. június 23., hétfő, 16:45
Bowers Wilkins BW audio hifi fejhallgató Bowers fejhallgató BW fejhallgató Bluetooth fejhallgató zajzáras fejhallgató fejhallgató teszt hifi fejhallgató teszt mobil fejhallgató teszt Bluetooth fejhallgató teszt aktív zajzáras fejhallgató
A Bowers & Wilkins Px7 S3-nak erőteljes pluszt kell felmutatnia olyan kihívókhoz viszonyítva, mint a Bose, Sony vagy Sennheiser, mivel azok slágertermékeihez képest drágább. A cég követői jól tudják, hogy B&W terméknél borítékolható az elegáns küllem, vártnál kellemesebb anyaghasználat. De túl a csillogáson, mitől különleges? A Px7 S3 egyik fő előnye, hogy túllépett olyan apróságokon, amiket az előző két generációnál kifogásolni lehetett. Felnőtt a feladathoz, annyira, hogy eddig ez a kedvenc B&W fülesünk.
Nem csak ráncfelvarrás történt
A Bowers & Wilkins Px7 S3 közvetlen elődjét (Px7 S2e) alig néhány hónapja teszteltük, így nem volt nehéz kideríteni, hogy miben fejlődött a hármas számot viselő modell, mely az "e" betűvel jelölt kiadástól eltérően már nemcsak apró ráncfelvarrást kapott. Az angol hifi szakértő cég legfrissebb kábelmentes (pontosabban kábel nélkül is használható, alapértelmezetten Bluetooth funkcióra kihegyezett) fülese egy átgondolt, keskenyebb formát kapott. Nemcsak leírás alapján, hanem kézben és fejen tartva is egyértelmű az eltérés, kevésbé feltűnő az eszköz használat közben, különösen szemből vagy hátulról nézve. A B&W leírásából az is kiderült, hogy a komfortot illetően is jobb szintre törekedtek, ami néhány bekezdéssel lejjebb kiderül, hogy hogyan valósult meg.
Belső változtatások
Andy Kerr, a Bowers & Wilkins kommunikációs igazgatója egy online sajtótájékoztatón osztotta meg, hogy a termékfrissítés jobb passzív zajszigetelést eredményez, ugyanakkor az ANC hatékonyságán is javítottak. Nem mellékesen a telefonálásra már nyolcmikrofonos készlet szolgál (a Px7 S2e-ben hatot alkalmaztak) és besegít egy ADI PureVoice technológia is, ami a mikrofonokkal karöltve fokozza a hívás közbeni beszédérthetőséget.
A hangszóró, új hangtekercset és vázat kapott, elődjeihez hasonlóan 40 mm-es, biocellulóz membránt tartalmaz. Variáltak a fejhallgatóerősítő áramkörén, a vezeték nélküli átvitel pedig aptX Lossless kodek támogatással párosul. Andy elmondása szerint a Px7 S3 az első B&W fejhallgató, mely Spatial Audio tartalmakat is meg tud majd jeleníteni, később pedig LE Audio és Auracast funkciókkal bővül, egy jövőbeni frissítés telepítése után.
A fejhallgató fül és (most már) fejpántjának párnái is levehetők, de fontos tudni, hogy utóbbi cseréje sajátkezűleg nem lehetséges, ezt szerviztől kell igényelni. A csomag részét képező táskát enyhén kisebbre módosították, általa használaton kívül még kevesebb helyet igényel a füles. Egyébként antracit fekete, indigókék, valamint vászonfehér színekben kapható nagyjából 170 000 forintot jelent.
Küllem
A Bowers & Wilkins termékei mindig is egy elegánsabb irányzatot képviseltek a hifi világában, nincs ez másképp a Px7 S3 esetében sem. Elegáns csomagolását kétségtelenül inspirálták az Apple mobileszközeinek fehér, letisztult dobozai. Az unboxing élményt nem rontja semmilyen felesleges plexi vagy gyorskötöző. A mellékelt tartozékok között megtaláljuk a már említett, kemény falú táskát, mely jól védi tartalmát és külön rekeszt tartalmaz a kábeleknek. Utóbbiakból egy töltésre és adatátvitelre szolgáló USB-C, illetve egy 3,5 mm-es Jack-ről USB-C-re alakító kábelt is kapunk.
Megjegyzés: A Px7 S3 közvetlen, kábeles kapcsolattal is működik, ha a lehető legjobb hangzást kívánjuk megtapasztalni.
A fejlesztők láthatóan ügyeltek arra, hogy a korábban jól bevált B&W motívumokat megőrizzék, de közben itt-ott fokozzák a letisztult jelleget. Nálunk a fekete (antracit) verzió vendégeskedett, mely a tipikus (mint Bose vagy Sony) alternatívákhoz képest kevésbé keltett komor hangulatot, különösen a világosabb színű hangszórókamra alumínium borításának köszönhetően. Utóbbit továbbra is ékesítette a cég emblémája, de felesleges csillogás nélkül. A füllel érintkező ház enyhén ovális formát kapott, kissé sarkosra alakítva, amit a legelső, P5 nevű B&W fejhallgató óta ismerünk. A füllel érintkező, műbőr kárpitos párnák puha tapintásúak, a fejpánt hasonlóan vastagon bélelt és az átlagnál szélesebb, hogy jobban eloszlassa a fej tetején lévő nyomást. Műanyag elemeket is tartalmaz a fejhallgató, azok mégsem hangsúlyosak, legtöbb részét egy műszálas szövet borítja, melynek tapintása határozottan kellemes.
Használat közben
A B&W Px7 hamar megmutatja előnyeit laikusoknak és azoknak is, akik huzamosabb időt eltöltöttek már 80-100 ezer forintos ANC fülesek használatával. Utóbbiakhoz képest apró változásokban adott pluszt, de ezek a kis különbségek hosszabb távon összeadódtak. Az előző generációkhoz képest valóban fejlődött a kényelem. Órákon keresztül tudtuk használni a fejhallgatót, legfeljebb annyit vettünk észre, hogy 40-50 perc után (ha valaki nagyobb fejjel rendelkezik) kissé nyomó hatást keltett a fejbúbnál. Ekkor 1-2 centit előrébb vagy hátrébb toltuk a pántot és újabb 30-40 percig probléma nélkül használtuk. Mint bármely más nagyméretű füles, ez is megizzasztotta a bőrt nyári időben, aki sokat tartózkodik napon vagy melegeb környezetben és háklis az izzadtságra, annak a B&W Pi szériája is opció lehet.
Leginkább a telefonhívások, illetve beépített mikrofon minősége, ami előtt kalapot emeltünk. Számos próbának alávetettük a Px7 S3-at, még benzines fűnyíró tologatása közben is (!) telefonáltunk vele. A másik fél ekkor egy enyhe zúgást hallott a gépből, de minket probléma nélkül megértett. Tehát olyan környezetben is tudtunk hívásokat lebonyolítani, ahol egyébként kiabálni kellene még egymás mellett állva is. Ennél meggyőzőbb telefonálási élményben még nem volt részünk! Autópályán a beszélgetőpartnerünk semmit nem hallott az autónkból és a szélzajból. Azt hitte, hogy egy halk irodából hívtuk őt, közben az M0-ás kamionhada mellett masíroztunk. Nem tagadjuk, ezen a képességen rendesen elképedtünk.
Sok gyártó úgy próbál innovatív benyomást kelteni, hogy érintést érzékelő felületen teszi lehetővé a parancsok leadását. Szubjektív, de mi jobban örültünk annak, hogy a B&W nem szállt fel erre a vonatra, hanem megmaradt a fizikai nyomógomboknál. Az előző kiadásokhoz képest jobb gombokat kapott a Px7 S3, azok keskenyek voltak, de határozottan, mégsem zavaró hanggal reagáltak. A főkapcsolót el kellett tolni kattanásig, utána a mellette lévő RGB LED jelezte az aktuális akkumulátor töltöttséget. A korábbi Bluetooth-os B&W termékek barátságos állapotjelző dallamai megmaradtak, de a kapcsolódás és jelstabilitás - bár ezt közvetlenül összehasonlítani nem tudtuk - mintha tovább javult volna az eddigi rokonokhoz képest.
A külső zajok elnyomása is hatékony volt, passzív és aktív módban egyaránt. Utóbbinak nagyobb létjogosultsága volt hangos környezetben (tömegközlekedés és autóvezetés különösen ebbe tartozott). Az ANC hosszabb távon, 1-2 órás használat esetén kissé kellemetlen, nyomó érzettel párosult. Ekkor lekapcsoltuk, hogy csak a ház passzív szigetelésére támaszkodjunk. A mélyhangokat leszámítva számos zenei részlet hallható maradt. Tesztalanyunk környezet-érzékelő móddal (pass-through) is rendelkezett, bár ez kissé felerősítette a magas hangokat. Ezért hosszabb távon nem szívesen alkalmaztuk volna műsorfogyasztással karöltve ezt a beállítást, de lehet, hogy FW frissítés útján finomítani fognak rajta.
A Bowers & Music alkalmazáson keresztül már nem az eddig megszokott kettő (magas és mély) hanem ötsávos EQ lesz választható, egyedi beállítások létrehozására ugyancsak nyílik lehetőség. Pozitívum, hogy a viselési szenzort érzékenységi szintje módosítható. Utóbbi arra szolgál, hogy a fejhallgató le és felvétele során automatikusan elinduljon vagy megálljon az éppen hallgatott műsor.
Hangminőség
A Bluetooth 5.3 kapcsolattal működő, aptX LossLess kodeket támogató Bowers & Wilkins Px7 S3 olyan hangkaraktert nyújtott, mintha leültünk volna egy erősen hangszigetelt szobába, egy pár 600-as szériába tartozó B&W hangsugárzóval zenét hallgatni. Akik kedvelik a gyártóra jellemző, pedáns hangkaraktert, kissé feszes mélyhang kezelést és különös gondossággal fókuszált magas hangokat, hamar megkedvelik ezt a fejhallgatót is. A tesztidőszak alatt vegyesen hallgattunk internetről lejátszott zenét, YouTube videókat és podcast beszélgetéseket is. Tesztalanyunk finom, aprólékos felbontása már az első másodpercekben egyértelmű volt. Zenei stílusokat illetően nem válogatott, bár a fentebb megfogalmazott jellemzés sugallja, hogy a vártnál erősebb hangsúlyt fektetett a magas frekvenciákra.
Utóbbi csak akkor vált zavaróvá, ha eleve felső frekvenciákban túltengő, élesebb anyag került lejátszási listára, amibe bizonyos metalzenei al-zsáner is beletartozik, vagy eleve rossz minőségű, túlsásogan letömörített média. A B&W hagyományos hangsugárzóihoz hasonlóan a Px7 sem szándékozott feltétlenül szépíteni vagy lágyítani, ha átlagos műsor került a lejátszási listára, mi ennek mégis örültünk, mert a hifi nem a folyamatos korrigálásról és puhításról, hanem a ténylegesen lejátszani kívánt jelről kellene, hogy szóljon. Akit zavarna a kissé pedáns alaphang, bármikor élhet az utólagos EQ lehetőségével. Ha ráfordítottunk egy percet, 1-2 egységnyit lejjebb állítva, máris simább, melegebb összképet kaptunk.
A kritikus meghallgatás esetén olyan remekműveket is előkotortunk, mint az Oscar Peterson Trio - Days Of Wine And Roses fülbemászó jazz darabja. Alapbeállításon a nagybőgő teltebb és feszesebb volt ahhoz képest, amit egy hagyományos hifi fejhallgatótól megszoktunk, de zajos, utcai környezetben éppen ezzel maradt érzékelhető a basszusok tonalitása. A zongora élénk volt, a cintányér elevensége is hamar feltűnt. Az ütős hangszer hosszabb távon kissé túl élénknek bizonyult, de minimális EQ beállítással könnyedén be tudtuk állítani az általunk preferált magashang erősséget. A sztereó színpad tagolása és stabilitása messze túlmutatott azon, amit az olcsóbb Bluetooth fülesektől megszoktunk. A zenészek összefüggő virtuális térből jöttek elő, ami a kissé díszes hangszín ellenére remekül fokozta a jelenlét érzetet.
Cassanra Wilson - Red Guitar c. számának hallgatása során pontosan azokat a jellemzőket kaptuk, mint az Oscar Peterson műnél, viszont ezúttal énekhangot is tartalmazott a műsor. A művésznő kellemes orgánuma, dalszövege kristálytisztán jelent meg és közvetlenül, nem nyomták el más hangszerek. A zenészek szeparációja feszegette annak határait, amit általában a Bluetooth fülesektől eddig tapasztaltunk. Külön-külön is könnyedén kivettünk egy adott zenészt a többiek közül, de ha csak az összképet akartuk figyelmünkkel befogni, az alaphangulatra voltunk kíváncsiak, egyes részletek nem vonták el túlságosan a figyelmet.
Végül meg kell jegyezni, hogy a legjobb hangminőség kábellel érhető el. Kíváncsiságból egy Samsung okostelefonhoz is csatlakoztattuk tesztalanyunkat, a hozzá csomagolt, mindkét végén USB-C dugós kábellel. Természetesebb hangzást kaptunk és a felbontás újabb kategóriát lépett. Ekkor már nem prémium Bluetooth, hanem audiofil hifi fejhallgató karakterével ontotta a részleteket a B&W Px7 S3 hangszórója.
Alternatívák
A DALI IO-6 enyhén barátságosabb és melegebb alaphangot nyújt, bár a Bowers & Wilkins Px7 S3 beépített EQ menüjével nem kizárt, hogy az aktuális tesztalany hangzását is melegebbé tegyük. Viszont a dán alternatíva basszusa teltebb, erősebb, ami könnyűzene kedvelőknek egy izgalmasabb élményt nyújthat. Az IO-6 viszont nem rendelkezik telefonos alkalmazással, mikrofonkészlete gyengébb és fizikai megjelenése dominánsabb, ami nem mindenkinek jelent előnyt. E sorok írásakor hasonló áron mozog a Bose QuietComfort Ultra, melynek ANC-je lényegében mindent ver és komfortban hajszálnyit jobbá teszi a puhább párnázás. Viszont a Bose és B&W hangzását nem lehet egy lapon említeni, utóbbi esetében egyértelműen több és pontosabb részletet kapunk.
Végszó
A Bowers & Wilkins Px7 S3 használója érzékelni fogja, hogy a fejlesztők sok részletet alaposan átgondoltak e terméknél. Kitűnően beillik a jelenlegi prémium kategóriába. Nem érdemes a 100 000 forint körüli opciókhoz hasonlítani, mert a hangminőség teljesen más, ráadásul néhány apró, de számottevő pluszt nyújt azokhoz képest, különösen a telefonálási élményt illetően. Hangkarakterében alapbeállításon kissé dominálhat a magas frekvenciák jelenléte, de az alkalmazásban lévő EQ menü használatával ez hatékonyan finomítható. Aki a legtöbbet kívánja kihozni belőle, annak érdemes kábellel is kipróbálni. Szép fejhallgató azoknak, akik Spotify helyett inkább TIDAL alapon hallgatnak zenét, persze egy közönséges YouTube videót vagy videójátékot is magasabb szintre emelhet, hogy a Px7 S3 képében lényegében egy ultrakompakt hifi rendszert húzunk a fejünkre.
