Neotech NEI-3002G és NEI-3001G analóg összekötő kábel teszt
2025. május 8., csütörtök, 06:05
Neotech audio hifi kábel audio kábel hifi kábel RCA kábel XLR kábel Neotech kábel kábel teszt RCA kábel teszt XLR kábel teszt hifi kábel teszt Neotech kábel teszt
Kipróbáltunk két kábelt az egyik legnagyobb tajvani AV-kábelgyártóként ismert Neotech kínálatából. A NEI-3001G és NEI-3002G árcéduláját még bizonyára könnyen emészti meg a legtöbb hifibarát, miközben két kulcs technológiát is kínálnak: monokristályos rézvezetőt, mely ráadásként grafén bevonattal rendelkezik.
Egy G-vel több
A Neotech NEI-3000-es analóg összekötő kábel szériája hosszú évek óta létezik, viszonylag kedvező ár/érték arányú középkategóriát megtestesítve nemcsak saját kínálatához, hanem a nemzetközi felhozatalhoz mérten is. A korábbi generációkhoz képest a G betű képez fő újítást. Utóbbival jelölik a legújabb kiadású, grafént tartalmazó modelleket. A grafén egyatom vastagságú réteget formál az OCC rézvezetők körül. Hozzáadása állítólag javítja a fémanyag vezetőképességét. Kisebb veszteségű áramtovábbítást tesz lehetővé, ami hangrendszerek esetén pozitívan befolyásolhatja a hallható hangminőséget. Legutóbb a Neotech NEP-3003G és NEP-3002G tápkábelei jártak a szerkesztőségben, melyek tartalmazták az említett technológiát és hamar kiderült, hogy hallhatóan jobb zenei élményt eredményeztek, mint korábbi kiadásaik.
A grafén alkalmazásával nemcsak kábelek és félvezetők világában, hanem sok egyéb iparágban kísérleteznek. Internetes források szerint több száz vállalat érintett az anyag felhasználásában, melyek a legkülönbözőbb szektorokat (autóipar, építőanyagok, érzékelők stb.) ölelnek fel.
Nincsen rózsa dugó nélkül
Az egyedüli részlet, ami egyeseknek fájó lehet, hogy az új G végződésű termékek néhány ezressel drágábbak a korábbi kiadásokhoz képest. Bevezetésükkel egyidejűleg fokozatosan szűnnek meg a korábbi, grafént nem tartalmazó, bár néhány százalékkal kedvezőbb árcédulát viselő elődök. A döntés mögötti fő ok valószínűleg csupán annyi, hogy a gyártónak nem érné meg egyidejűleg fenntartani a régi és új modellek előállításához szükséges munkafolyamatokat. Ha már szóba kerültek a számok: e sorok írásakor a NEI-3002G és NEI-3001G 22 000, illetve 30 000 forint körüli méteráron kapható (plusz a csatlakozók).
Más Neotech kábelekhez hasonlóan ezek is dobos kiszerelésben érkeznek Magyarországra, a KáCsa Audió szaküzletébe. A leendő tulajdonos választhat az előre, kézzel összeszerelt, standard hosszúságok közül (0,7, 1 és 1,5 méteres), vagy pedig kérhet teljesen egyedi méretet, centis pontossággal meghatározva. Mindkét kábel belső felépítése szimmetrikus, kérhetők RCA, vagy pedig professzionális XLR csatlakozóval szerelve. Az általunk kipróbált és fotózott darabokra a KáCsa technikusai által javasolt dugókat szerelték fel, de rengeteg más (olcsóbb és drágább) opció szóba jöhet, akár "gyári", vagyis Neotech csatlakozók is - mindössze a megfelelő kábelbefogadó méretekre kell ügyelni. A forgalmazó visszatérő vásárlóinak valószínűleg nem újdonság, de említést érdemel, hogy kézügyességgel és forrasztópákával rendelkezők akár otthon is megszerelhetik saját kábelüket, az alkatrészek külön-külön is megrendelhetők.
Külső és belső
Külsőleg könnyen összetéveszthető a NEI-3001G és NEI-3002G. Közelről viszont jól látszik kék köpenyükön a feliratozás, továbbá a drágább modell lilásabb árnyalatú. Ezektől eltekintve a megszokott Neotech gyártási minőséget kapjuk. Kintre rugalmas, enyhén fényes PVC köpeny került. A készkábelek kellően rugalmasak, ugyanakkor az összkép tartósságot sugall.
A frissen levágott kábelen szabad szemmel is látjuk, továbbá a gyártó robbantott ábrái jól illusztrálják, hogy belül több részletben is eltérő a két modell. Az olcsóbbnak számító NEI-3002G réz-mylar árnyékolással, habosított polietilén töltettel és egy-egy fekete-piros színnel jelölt szigetelőcsővel rendelkezik, utóbbiakban helyezkednek el a sodort rézvezetők. A NEI-3001G esetében a réz és alumínium-mylar árnyékolást kapunk, alatta pedig levegő tartalmú PET csövek gondoskodnak a szigetelésről és megfelelő strukturális tartásról. Ebben a kábelben nem kettő, hanem négy jeltovábbító ér húzódik, ráadásul az egyik sodort, a másik tömör rézvezetőt tartalmaz. Már csak az a kérdés, hogy mit kapunk zenei értelemben?
Meghallgatás
A teszt Arcam Radia SA35 (teszt hamarosan) erősítő, Reavon UBR-X200 médialejátszó és Epos ES-14N hangfal (teszt hamarosan) használatával történt. Eric Clapton - Before You Accuse Me c. számát szinte unalomig ismételve, először a NEI-3002G továbbította a lejátszótól erősítőig küldött jelet, majd a NEI-3001G. Miközben oda-vissza cserélgettük a kábeleket, természetesen a jelszint (hangerősség) változatlan maradt, minden szerintünk, szubjektíven érzékelhető változást rögtön papírra vetettünk. Ezután kicsit keményebb munkára bírtuk a rendszert Vivaldi - Négy évszak c. mesterművével, melyet Claudio Abbado karmester által vezényelve az LSO adott elő.
NEI-3001G: Eric Clapton lemeze rendkívül gazdag textúrával jelent meg. A zenei tér enyhén befelé, középre volt terelve. A magashangok magabiztosak voltak és kifejezők, csilingelésekkel, de még nem erőszakosan. Az énekhang laza volt és könnyed, jó harmóniában állt a gitárpengetésekkel. Clapton sávja nem vált le teljesen a hangsugárzók tengelyéről, de az előadás jó szórással jelent meg előttünk és az élő koncert kellemes pezsgése is meghatározta a mosolyogtató élményt. A színpad mozgalmas volt, a hangszerek szeparációja profi volt, ahogy a rendszertől elvártuk. Ennél a kábelnél főleg a fókuszált jelleg volt előnyös. Vivaldi esetében pedig pontosabban ábrázolta a kritikus, halk magas frekvenciákat és természetesebb tónussal rajzolódott ki a Tél középpontjában játszó, fantasztikus hegedű. A magashangokon néha tapasztaltunk egy enyhe színt és buzgóságot, ami az Epos kényessége miatt is lehetett, de még egyáltalán nem esett át kellemetlen irányba.
NEI-3002G: Elsőre ellentmondásosnak tűnt, de ez kábel kedvezőbb ára ellenére nyitottabb, jóval szélesebb hangszínpadot mutatott. Jobban kitárta a zenei légkört, ráadásul a Clapton alatt játszó gitárszólót simább magas hangokkal hozta vissza és a hevesebb pengetéseket jobban integrálta, nem volt olyan stréber a mikrodinamikus magas frekvenciákkal. Az éneket viszont nem fókuszálta olyan pedáns módon: szétterítette, kissé ilyen "teregető" módon bánt a hangszerekkel is. Vagyis a színpad nem volt olyan profin tagolt, mint a 3001G-nél, de valahogy ez járult hozzá az élőbb hatáshoz is, ami a koncertfelvételt összességében izgalmasabb módon jelenítette meg. Viszont a NEI-3002G egyértelműen ügyetlenebb volt Vivaldi hevesebb pillanatainál. Például a Tél c. darabban erős kontraszttal kezelte a szólóhegedűt. A tér és dinamika meggyőző volt, de a vonóshangszer, melynek megjelenítése sok hifi rendszernél kényes pont, éppen ennél a kábelnél szükségtelenül vastagon és erősen jött át, míg a másiknál nem. Ezért úgy véltük, hogy a NEI-3002G lassabb, "lustább" hangsugárzók kompenzálására lett volna érdekes opció.
Joggal merülhet fel a kedves olvasóban olyan kérdés, hogy nem alul pozícionált döntés-e, hogy nagyjából négymillió forintos összértékű rendszerben középkategóriás kábeleket alkalmaztunk? Ezzel elsődleges célunk nem a rendszer tudásának maximális kihasználása, hanem a teszt termékek minél egyértelműbb megismerése volt. Mivel azonban a kérdés minket is foglalkoztatott, elővettük egyik referencia RCA összekötőnket (LessLoss C-MARC, egyedileg AECO RCA dugókkal szerelve). Nem meglepő módon azzal volt leginkább neutrális és természetes a hangzás. Hozzá képest a két olcsóbb Neotech korlátait könnyebb volt megfogalmazni. Ugyanakkor a grafénos kábelek esetében is általánosságban a pozitívumaik irányába billent a mérleg. A különbségek javát az tette ki, hogy kevésbé pontosan jelenítették meg a zenei teret, illetve a magas frekvenciákat eltérő arányokkal és kontraszttal hallottuk. Leszámítva Vivaldit, ott a NEI-3002G már egyértelműbben visszafogta a teszt rendszer képességeit.
Alternatívák
Gyártón belül maradva, a korábban Ajánlott Vétel díjjal jutalmazott Neotech NEI-32001 radikális továbblépés lehet azoknak, akik felső középkategóriás rendszerüktől szeretnének több mélységet és természetesebb részletességet. Cserébe az említett kábel méterára nagyjából 50%-kal drágább, mint a NEI-3001G-nek és még dönteni kell csatlakozókat illetően is. Aki a Neotech rendkívül tiszta jellegéhez képest egy lazább karaktert szeretne, annak a Furutech FA-AlphaS22 lehet egy B opció, mely árban épp a NEI-3001G és NEI-3002G között helyezkedik el. Ami pedig tovább árnyalja a képet, hogy a NEI-3001G mellett bekerül a képbe a KáCsa nemrég bemutatott KCOS-I01 kábele, amely nem réz, hanem tiszta OCC ezüst vezetőszálakat alkalmaz, teflon szigeteléssel. Utóbbi előnye a még mélyebb zenei tér megjelenítés és csak néhány ezressel magasabb a méterára, ezért érdemes C opcióként letesztelni, rögtön a Neotech NEI-3001G után, amennyiben a leendő tulajdonos hajlandó időt szánni különböző kábelek összehasonlítására.
Végszó
A Neotech NEI-3002G és Neotech NEI-3001G belépő-középkategóriás rendszerekben tudja megállni a helyét, mindkettő esetében lehet tapasztalni számos előnyt. A kisebb modell mellett szól a széles, mozgalmas, kitárt zenei tér és egyenes, józan hangzás elősegítése. Azonban a NEI-3002G esetében az volt a tapasztalat, hogy komolyzenei műsornál hajlamos volt túlerősíteni általános kontrasztot, igaz, a rendelkezésre álló hangsugárzó precíz karaktere nem éppen elnézően reagált e korlátra. A NEI-3001G beillesztése nem okozott olyan tágas és szellős zenei teret, de a "quad conductor" elrendezés, illetve légcsöves szigetelés kombinációja pontosabb és ügyesebben fókuszált részletezést eredményezett saját teszt rendszerünkben.
Amit minden kábel teszt esetében célszerű figyelembe venni (ezzel részben magunkat is emlékeztetjük), hogy a hangminőség legnagyobb hányadát maga a hangsugárzó, erősítő és lejátszó hármasa befolyásolja. Természetesen sok tényezőt lehet még említeni a szobaakusztikától a vibrációcsökkentésig, de az analóg összekötő kábel szerepe szubjektív megítélésünk szerint nem az alapok lefektetését, hanem a finomhangolást szolgálja.
Ezért kerültek megemlítésre a meghallgatáshoz alkalmazott "fő komponensek" és a sokkal drágább "referencia" C-MARC kábel, mely nem meglepő módon a legjobb egyensúlyt és természetességet segített előhozni, de mindez olyan audiofil rendszerben történt, mely arányaiban talán túllóg azon az összképen, ahova gyártója a NEI-3001G-t és NEI-3002G-t pozícionálta. A NEI-3002G izgalmas opció lehet a gazdag és „nagy terű” zeneélmény keresőinek, de a NEI-3001G kedvező hatásai szerintünk egy univerzálisabb előnycsomagot hoznak, ezért a kettő közül ennek adjuk szívesebben, hezitálás nélkül az Ajánlott Vétel cédulát.
Neotech NEI-3002G
Műszaki adatok
Vezetőanyag: | G-UPOCC (grafén bevonatos, monokristályos réz) |
Szigetelés: | habosított polietilén és réz-mylar árnyékolás |
Kivitel: | kettő vezetőszálas, analóg összekötő kábel |
Gyártó által ajánlott csatlakozó: |
RCA: DG-201 (oxigénmentes réz) XLR: NC-06612 (krio eljárással kezelt bronz) |
Ár (a cikk megjelenésekor): | 21 830 Ft/m (csatlakozó nélkül) |
Forgalmazó: |
KáCsa Audió Kft. +36-1-220-9100 +36-30-884-1234 1164 Budapest, Rádió utca 1. |
Szubjektív vélemény
Hangminőség: | |
Kivitel: | |
Ár/érték arány: |
Neotech NEI-3001G
Műszaki adatok
Vezetőanyag: | G-UPOCC (grafén bevonatos, monokristályos réz) |
Szigetelés: | polietilén, alumínium-mylar fólia és réz árnyékolás |
Kivitel: | négy vezetőszálas, analóg összekötő kábel |
Gyártó által ajánlott csatlakozó: | RCA: DG-201 (oxigénmentes réz) |
Ár (a cikk megjelenésekor): | 29 100 Ft/m (csatlakozó nélkül) |
Forgalmazó: |
KáCsa Audió Kft. +36-1-220-9100 +36-30-884-1234 1164 Budapest, Rádió utca 1. |
Szubjektív vélemény
Hangminőség: | |
Kivitel: | |
Ár/érték arány: |
További cikkek: