Denon AH-C500W TWS Bluetooth fülhallgató teszt
2025. június 30., hétfő, 23:45
Denon audio fülhallgató Denon fülhallgató TWS fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt Denon fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt Denon Bluetooth fülhallgató
A Denon nevéről valószínűleg legtöbben hifi erősítőkre és lejátszókra asszociálnak, de a japán gyártó DJ és otthoni audiofil fejhallgatói sem szorulnak külön bemutatásra. A teljesen vezeték nélküli AH-C500W igazi középkategóriás mindennapi társnak készült. Nem zárja el a hallójáratot, helyette az earbud elnevezésű formával gondoskodik a komfortról, miközben a külvilág érzékelhető marad. Kipróbáltuk, mit tud a Denon népfülhallgatója.
Három kulcs részlet
Egy vezeték nélküli fülhallgató jól jöhet akkor is, ha egyébként nem szoktunk zenét hallgatni. Persze, ha már hifi specialista cég tervezte, legalább szebben tud szólni, mint a széles átlag. A Denon leírása alapján három kulcs részletre különösen ügyeltek, ami valóban meghatározó ebben a kategóriában. Először is olyan fülest tűztek ki célul, ami kényelmes, egész nap lehet viselni. A második szempont, hogy sokáig bírja. Előny, a hosszú akkumulátor üzemidő, mert mi van, ha munkahelyen több órás meetingekre kerül sor és jó lenne, ha még ingázás közben is marad kakaó, hogy lebonyolítsunk egy hívást a nagyival vagy meghallgassunk egy nagyobb lélegzetvételű podcast műsort. Harmadik szempont: legyen élénk és tágas a hangmező zenehallgatás közben, hogy el tudjunk feledkezni a fülünkben lévő termékről. Tényleg e három paraméter élvez prioritást ebben a kategóriában, joggal elvárt valami plusz, ha már picivel 40 000 forint fölötti összeget fordítanánk fülhallgatóra.
Egyszerű, de átgondolt
Az AH-C500W a Denon új generációs TWS fülhallgatóinak jelenlegi legkedvezőbb összegért kapható tagja. Earbud kialakításával olyan riválisokkal kell megküzdenie, mint az Apple AirPods. Ha csak az árat nézzük, máris előnnyel indul: 15-20 ezer forinttal olcsóbb, mint az almás óriás milliós darabszámban értékesített TWS-e. Noha apró részletekben, szolgáltatásokban vannak különbségek, azt le kell szögezni, hogy a termék funkciókban egyáltalán nem sóher.
Mindkét fülhallgató kettős mikrofonkészlettel rendelkezik, ami állítólag minimálisra csökkenti a háttérzajt. Többpontos kapcsolódásra szintén nyújt lehetőséget, vagyis egyidejűleg tudjuk két forrással párosítani. Megfelel az IPX4 elvárásnak, izzadtság és fröccsenő víz nem tesz benne kárt.
Akkumulátor üzemideje összesen akár 24 órára elegendő működést tesz lehetővé, egyébként vezeték nélkül is lehet tölteni. Mellesleg előkészítették a hamarosan érkező Bluetooth Auracast technológiára és a néhány éve futó AH-C modellektől eltérően már telefonos alkalmazás is létezik hozzá. Amit még örömmel láttunk volna: esetleg aptX vagy LDAC támogatás.
Küllem
A minimalista, fehér papírdobozban érkező fülhallgató tartozéka mindössze egy töltőkábel - szilikon illesztékek ehhez az alakhoz nincsenek, mivel nem zárja el a hallójáratot, mindössze a fül középső részébe "akaszkodik bele". A töltőtok letisztult és viszonylag kicsi, szűkebb nadrágzsebben is egész jól elfér. Közepén egy RGB LED mutatja az akkumulátor töltöttségét, a fülhallgatók nem világítanak, nem is szükséges. A tok hátuljára került egy USB-C töltő csatlakozó és egy többfunkciós gomb. Utóbbival lehet ellenőrizni az aktuális töltöttségi szintet, elindítani a kapcsolatkeresést vagy visszaállítani a gyári beállításokat.
A manapság elterjedt, fényes felületek után szerintünk felüdülés, hogy a Denon AH-C500W tokja nem csillogó, hanem matt külsőt kapott. Apró eltérés, mégis kellemesebb tapintást eredményez, nem válik azonnal ujjlenyomatossá. Ráadásul a fedél alatt egy gumi réteg tartja helyén a fülhallgatókat és valahogy csillapítja a becsukódás közbeni kattanó hangot, amitől jobb minőségűnek érződik a termék a sima belépő kategóriás alternatívákhoz képest.
Használat közben
Az AH-C500W általi felhasználói élmény szinte teljesen zökkenőmentes volt. Csak kivettük a tokból és rögtön, automatikusan kapcsolódott a telefonhoz vagy számítógéphez. Ezt követően csak annyi volt a dolgunk, hogy elindítsuk a műsort. A hívások minősége összességében kellemes volt. A teszt időszak alatt nem különösebben panaszkodtak beszédünk érthetőségére, legfeljebb akkor, ha sok gépjárművel zsúfolt úttest mellett sétáltunk vagy kiabáltak, kutyák ugattak a közelben. A másik fél hangját is remekül lehetett érteni, természetesen azzal a feltétellel, hogy nem túl hangos környezetben tartózkodtunk. Az érintést érzékelő felület jó érzékenységgel és gyorsasággal reagált. Külön plusz, hogy érintés után halk hangeffektussal adott visszajelzést, ami nem minden kihívó esetén alapértelmezett szolgáltatás, pedig néha jól jön a visszajelzés.
Ami erre a formai kategóriára korábban is érvényes volt, nem változott meg a Denon esetében sem. Minden külső zaj teljesen behallatszott, a stabilitás pedig leginkább átlagosnak bizonyult. Sétálva még nem volt gond, de futás közben hajlamos volt kimozdulni a fülhallgató. A termék nem kimondottan sportolóknak készült - aki pedig zajcsillapításra tart igényt, annak a kicsivel drágább AH-C830NCW jelent alternatívát.
Megjegyzés: a fülhallgató érintés alapú parancsaival zeneszám lejátszást, elindítást, előre-hátra lépétetést, hívásfogadást, tartást és némítást ugyancsak el tudtunk végezni. Virtuális asszisztenst is elő hívhattunk volna, de Alexa és a Google egyelőre nem tudnak magyarul, ami nem a Denon hibája.
A Denon Headphones alkalmazást érdemes letölteni, legalább addig, hogy kiderüljön, van-e szoftverfrissítés a fülhallgatóhoz. A teszt időszak elején előfordult, hogy pontatlanul reagált az érintésekre és a viselés szenzor is néha megzavarodott, de a 2.20-as verziótól követően e hibák megszűntek. Az érintés alapú parancsok személyre szabhatók a jobb és bal oldali fülhallgató esetében egyaránt.
A viselést, vagy éppen érintést érzékelő szenzorok tetszés szerint ki, illetve bekapcsolhatók voltak. Azt is mi tudtuk eldönteni, hogy multipoint párosítás esetén kapcsolódjon-e automatikusan a fülhallgató az éppen aktív forráshoz. Üdítő, hogy kettő helyett ötsávos EQ került az alkalmazásba, bár az alapértelmezetten kissé szűkös basszusokba nem engedett belenyúlni, 400 Hz volt a legalacsonyabb módosítható frekvencia.
Hangminőség
A 12 mm-es, biocellulóz membrános hangszóróval rendelkező AH-C500W karakterén megmutatkoztak az earbud jellegű forma sajátosságai és a Denon hozzáadott törekvése is. Basszusok terén nem igazán erőltette meg magát, jelképesek odapakolt egy kis melegséget a mély/közép frekvenciákhoz, de elsődlegesen a középső hangok, énekek és emberi beszédek tartománya volt, ahonnan igazán életre kelt. Nem kimondottan klubhangulatot és elektronikus zenéket faló személyeknek készült, amit részben az is sejtetett, hogy gyártója eleve nem közölt frekvencia-választ a specifikációban.
Moderált háttérzenei szintű, halk járatásnál viszont kellemes és élénk módon jelenítette meg Santana - Black Magic Woman-ének dobjait, vagy Marcus Miller - Papa Was a Rolling Stone c. remekművének gitárpengetéseit. Az imént nem véletlenül kerültek inkább jazz irányú művek megemlítésre, ugyanis ezekkel magabiztosabban bánt a füles, mint a pumpáló basszusokat tartalmazó, többé-kevésbé elektronikus, populáris zsánerekkel.
Utóbbi nem jelenti azt, hogy ne tudtunk volna mosolyogva bólogatni a Gramatik - Skylight című fülbemászó, hip hop és funk elemeket ötvöző darabjára. Ha ehhez csendes környezet állt rendelkezésre, simán elvittek minket a bohém dallamok. A vártnál színesebb élményben valószínűleg szerepet játszott, hogy e termék hangolását a Denon Sound Master végezte. A végeredmény még nem igazán felelt meg az audiofil kategóriának, de egy fapados nyitott bluetooth fülhallgatóhoz képest több zeneiséget nyújtott.
Alternatívák
Akiknek nem kulcs az earbud kivitel és kerekebb, teltebb és részletesebb hangot keresnek a Denon háza táján, azoknak a PerL-re érdemes vetni egy pillantást. Az említett füles e sorok írásakor 50 000 forintos akciós áron kapható (80 000 forint helyett), lényegesen fejlettebb hangminőséget és szoftveres lehetőségeket kínál. Maradva a AirPods szerű formánál, egy közelebbi kihívóként említést érdemel a JBL Tune Flex. Teljesen szubjektív, de szerintünk az AH-C500W tokja jobb kialakítású és jobb a közép/magas frekvenciás részletessége, a JBL viszont valamivel ütősebb basszust nyújt és néhány órát ráver a Denon akkumulátor idejére is, viszont hiányzik belőle az Auracast támogatás, ami egyeseknek egy izgalmas opció lehet a jövőben.
Végszó
A Denon AH-C500W azoknak ajánlott, akik nem sportoláshoz vagy zajos szituációkhoz, hanem csendesebb (ideális eset akár egy home office környezet) körülményekhez keresnek egy háttérzenei és telefonáló célra szolgáló kiegészítőt. Hívások lebonyolítására meglepően alkalmas akár mérsékelten zajos helyeken is. Zenehallgatásra is kellemes, de a nyitott, csőrös kialakításért el kell fogadni, hogy basszusa némileg korlátozott és az alapkarakteren csak felületesen lehet EQ-val módosítani. Érdemes megjegyezni, hogy a beszédhangokat meglepő teltséggel közli, ezért rendszeres podcast hallgatásra lényegében hibátlan. Az igényes tok több figyelmességet kapott, mint az eddig kipróbált közeli riválisoké, továbbá az Auracast is nyújthat izgalmas opciókat a jövőben. Aki nem akar lemaradni a külvilág eseményeiről és elfogadja a termék korlátait, kellemes mindennapi, funkcionálisan átgondolt fülest kap az AH-C500W képében.
