Audio-Technica ATH-ANC9 zajzáras fejhallgató teszt

A csend is művészet

2012. május 14., hétfő, 10:15

Audio-Technica ATH-ANC9 ANC9 ANC7 fejhallgató zajzár zajszűrő hifi fejhallgató teszt

Még csak most fog a boltok polcaira kerülni, mégis abban a megtiszteltetésben lehet részünk, hogy magyarországi forgalomba helyezése előtt letesztelhettük az Audio-Technica legújabb, aktív zajszűréses fejhallgatóját. Az ATH-ANC9 nem kimondottan a hangminősége miatt emelkedik ki megannyi társa közül (bár azért elég jól szól), hanem éppen azzal a csenddel, amit minden helyzetben biztosítani tud. 95%-os szűrés egészen 300 Hz-es környezeti zajokig? ez azért nem semmi.

Audio-Technica ATH-ANC9 zajzáras fejhallgatóAudio-Technica ATH-ANC9 zajzáras fejhallgató tartozékokAudio-Technica ATH-ANC9 zajzáras fejhallgató dobozAudio-Technica ATH-ANC9 zajzáras fejhallgatóAudio-Technica ATH-ANC9 zajzáras fejhallgató

Letisztult csomagolásban került elém az Audio-Technica ATH-ANC9 típusú fejhallgató. Úgy tíz másodpercre már volt hozzá szerencsém, mikor a 2012-es ISE kiállításon, a standok között rohangálva megláttam Őt, a falon lógva, gyorsan belehallgattam, és ami a zenénél még feltűnőbb volt, hogy azonnal megszűnt minden környezeti zaj, mint ha körülöttem mindenki elhallgatna, vagy megsüketülnék. És ez mitől nem süket duma?

Sok extra fület győz

Más gyártók is alkalmaznak aktív zajszűréses fej- és fülhallgatókat, de nagyon ritkán fűznek hozzájuk olyan bizakodó adatokat, mint mondjuk az Audio-Technica esetében. Meggyőző képességű elődje, az ATH-ANC7 (mely már okozott pozitív tapasztalatokat, a lenti videóban pont róla beszélnek) után nem is olyan hihetetlen, hogy e típus már a 300 Hz alatti, nemkívánatos külvilági hangok (mint pl. városi tömeg morajlása, busz, repülőgép motorhangja, stb.) 95%-át képes hallgatója számára hallhatatlanná tenni. Hogyan? A megoldás azokban az aprócska mikrofonokban rejlik, melyekből 1-1 darabot építettek az ATH-ANC9 két oldalába. E mikrofonok mérik a külvilágból érkező hanghullámokat, és a füles viselőjét sokszor zavaró, kültéri basszusokat elvileg szinte teljesen kiiktatják. Az aprócska mérőberendezések hatásfoka hamarosan kiderül, addig is nézzük, milyen egyéb fícsöröket takar a burkolat?

Nos, az első válasz egyértelműen az igen masszívra sikeredett, keményen bélelt textilborításos védőtok. A Beats fülesek batyuival rivalizáló táska amellett, hogy emeletnyi magasságból lehajítva (persze ezt ne kíséreljük meg szándékosan) is épségben tartja tartalmát, az előd (ANC7) óta kiegészült egy apró karabinerrel, ami ha nem is hegymászóknak, de egyeseknek bizonyára hasznos lesz. Szóval a táska jól véd, de sokkal fontosabb, ami benne fogad; maga a fejhallgató. Matt-fekete borításával, vaskos fülpárnáival és a szokásosnál mélyebb kabinetekkel elég méretes, utazó fejhallgató létére strapabíró látszatot kelt, finom vonalvezetéseivel némi eleganciát is sugall. Mindezek ellenére is mindössze 220 grammot nyom, elem és zsinór nélkül. Persze utóbbi nem sokkal nehezíti tesztalanyunkat, az ATH-ANC9 mellé két rendkívül vékony kábelt mellékeltek, egy normál kialakítású és egy okos-telefonokhoz használatos, aranyozott hárompólusú Jack csatlakozós, mikrofonos headsettel felvértezett zsinórt. A következő fícsör első kézbevételkor kiderül, maguk a fülpárnák pazarra sikerültek. Borításuk természetesen valódi bőr, ami annyira lágy és puha, hogy már nevetségesnek éreztem, amiért folyamatosan tapizom őket. A finom anyag alá memóriaszivacsot helyeztek, ergo a párnák szinte azonnal felveszik fülünk alakját. Hasonlóan jó kivitelt kapott a fémbetétes fejpánt is, még az én viszonylag hosszúkás fejemmel is barátian viselkedett, másfél óra után sem okozva kellemetlenséget. Eddig határozottan meggyőző.

Csendet kérünk!

Bő egy héten keresztül hajtottuk az ATH-ANC9-et, habár repülős kipróbálásra nem volt módunk, teszteltük vonaton, buszon, autóban, gyalogosan a belvárosban, normál lakókörnyezetben és zenekari próbán is. Az előző bekezdésben felsorolt adatoknak közel sincs akkora jelentősége, mint amennyire kiütötte a biztosítékot a Quiet Point, már pozitív értelemben. Ennyire jó eredményre még mi sem számítottunk. Maguk a bőrpárnák alapjáraton is egész jól szigetelnek, de ha zajos környezetben aktiváljuk a szűrőt (erre szolgál a füles oldalán lévő egyik apró kapcsoló), beavatatlan fülünk számára úgy tűnhet, átmenetileg megsüketültünk. Az elektronika bravúrosan kiszűrt szinte minden külső mélyhullámot, a specifikációkban megszabott -30 dB egyáltalán nem túlzás. Az ATH-ANC9-et használva még az ismerősöm régi, LPG-s Astrájában ülve is el tudtam vonatkoztatni attól, hogy a  motortól zengő kasztniban ülve százhússzal megyünk az autópályán, a füles eközben megpróbálta elhitetni velem, hogy egy hangszigetelt szobában ülök, melynek ajtaját csak résnyire hagyták nyitva, hogy ha szembejön egy kamion, netán meteoreső hullik, valamit mégiscsak észlelni lehessen a körülöttem zajló eseményekből. Ez a hatás volt tapasztalható akkor is, mikor több ízben megtettem a 40 kilométert vonaton, volt olyan, hogy a lejátszási lista lejárta után sem akartam levenni fejemről a fülest, egyrészt, mert jó érzés volt hordani, másrészt mert a modern dízelmozdony brummogását is sikerült halk susogásra lefaragnia.

Hangok a némaságban

Az ATH-ANC9 aktív módban szól úgymond szépen. Ha nem kapcsoljuk be a zajzárat, hangzásvilága kicsit élettelennek tűnhet, valószínűleg a termékhez mellékelt elem nem csak a szűrőt, hanem valamilyen erősítő áramkört is működtet, szóval ha épp lemerült az elem, ugyanúgy tudunk zenét hallgatni, de valós teljesítményre csak akkor számíthatunk, ha felvillan az oldalsó LED. Apropó, előbb említettem a Quiet Point-ot beindító kis oldalsó kapcsolót. Fölötte fél centire található egy második gomb is, melynek lenyomásával az apró LED piros, zöld, vagy kék fényben kezd világítani. Így értesülhetünk arról, milyen mértékű szűrést végez az elektronika, a gyártó szerint különféle környezetek szerint (repülőgép, zsúfolt iroda, tanulószoba) érdemes váltogatni e módokat, szerintünk leginkább ízlés dolga, hogy kinek mi jön be adott zajkörnyezetben. A gombot lenyomva kis pittyegést is hallhatunk, hogy ne kelljen minduntalan a lámpát vizslatni. Visszatérve audio képességeire, tulajdonképpen kellemes, részletgazdag és életteli hangzással bír az ATH-ANC9, bár alapvető extrája valószínűleg megakadályozza abban, hogy olyan nyitottságot, felbontást és realisztikusságot nyújtson, mint az azonos árkategória kifejezetten otthoni zenehallgatásra szánt megoldásai. Egy élénk, tiszta, hifis hangot kapunk általa, kb. olyan érzettel, mint ha egy profin hangszigetelt stúdióban hallgatnánk mondjuk két professzionális hangsugárzót.

Végítélet

Mindenkinek, aki sokat szokott utazni, ki kéne próbálnia az Audio-Technica ATH-ANC9 fejhallgatót. Anyagminősége kifogástalan, illesztései pontosak, nem zörög, nem kotyog fejünkre helyezve sem, a kábelek és kezelőszervek mind-mind precízek, megjelenése giccstől és felesleges dizájnelemektől mentes. Engem mivel szinte naponta találkozom különféle fejhallgatókkal, nem a hangzása vett le a lábamról, hanem a némasága, jobban mondva zajszűrése. Szubjektív ítéletemtől függetlenül, feltehetőleg lesznek jó páran, akik ezt a hangot akarják életük végéig, mert számukra ez is bőven eléggé nagyfelbontású, és meg is tudom érteni őket. Akárhogy is ragozzuk, kategóriájához mérten  elégedettek voltunk teljesítményével, hiszen ha belegondolunk, hiábavaló lenne ugyanilyen magas összegért vásárolni mondjuk egy high-end fülest, ha utazás közben annak zéró zajszigetelése miatt semmit nem hallunk a zenéből. Az Audio-Technica legalább mindent odaad, amit csak tud, a felesleges külső hangokat pedig pompásan kiiktatja.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.