Denon AH-C840NCW TWS Bluetooth fülhallgató teszt
Középre céloz
2025. május 22., csütörtök, 21:30
Denon audio fülhallgató Denon fülhallgató TWS fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt Denon fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt Denon Bluetooth fülhallgató aktív zajzáras fülhallgató
A több mint százéves múltra visszatekintő Denon jó ideje belépett a TWS világba is. Korábban nálunk az AH-C840 elődje egy kellemes középkategóriás mindenes volt, de néhány hiányossága miatt nem keltette úttörő termék benyomását. Utána jöttek a PerL és PerL Pro fülhallgatók és egy csapásra megváltozott a gyártó TWS tudásáról alkotott képünk. Most az AH-C840NCW, egy AirPods Pro riválisnak is titulálható mindenes mutatja meg, hogy a hifi óriás hogyan képzeli el a hétköznapokra szabott népfülhallgatót.
Mindenes társaság
A Denon AH-C840NCW egy aktív zajkioltással rendelkező, teljesen vezeték nélküli fülhallgató, mely többé-kevésbé az Apple prémium riválisának formatervére alapoz. Utóbbihoz képest aránylag lényesen kedvezőbb, 67 000 forint körüli árcédula került rá. Saját fejlesztésű dinamikus hangszórót tartalmaz, melyről nem sok információt osztottak meg azon kívül, hogy "prémium, 12 mm-es, FreeEdge" kivitel. Kettős mikrofont alkalmaz (külön külön mindkét fülhallgatón), mely a közlemény alapján kristálytiszta hívásokat ígér, továbbá Bluetooth LE és Auracast kompatibilis. Akkumulátoros üzemideje átlagos terhelés esetén akár 35 óra is lehet, ami egész jónak számít TWS viszonylatban (e téren kb. 20%-ot licitál az AirPods Pro fölé).
Az összkép tehát egy mindennapokra szabott fülhallgató benyomását kelti, melyet bármikor elővehet használója, ha szeretné magát elszigetelni a körülötte lévő eseményektől szórakozás, pihenés vagy éppen munka céljából. A viszonylag hosszú akkumulátoros üzemidő (tok nélkül is akár 10 órán át képesek szólni a fülhallgatók - kikapcsolt ANC esetén) praktikus azoknak, akik egész nap zajban tartózkodnak, vagy sokat utaznak, telefonálnak. Ehhez társul egy széles körben elterjedt formavilág, melyről köztudott, hogy kényelmes. Ahhoz nagyon el kellene rontania a formatervezőknek, hogy ne legyen komfortos, elvégre a szilikon illesztékeken kívül alig érintkezik a füllel, javarészt a mikrofonokat tartalmazó, pálcika szerű idom támasztja meg.
Küllem
A korábbi generációk esetében függőlegesen kellett a töltőtokba helyezni a fülhallgatókat. Ezúttal módosítottak e részleten, az AH-C840NCW már vízszintesen fekszik kagylószerű tárolójába. Ez kerekebb, kavics szerű formát eredményez, melynek kellemesebb a fogása és jobban elfér nadrágzsebben. Kreatív részlet, hogy a tokfedél belseje gumis bevonattal rendelkezik, ami a fülhallgatók pozícionálásáért felel, de közben tompítja a becsukódás közbeni hangot is. Nincsen az a jól megszokott, hangos kattanás, amikor lecsapódik a fedél, ami egyedi és prémium érzetet kelt. Szerintünk jó ötlet volt az is, hogy fényes helyett lágy tapintású, matt külsőt alkalmaztak a tokon. Ez az apró lépés máris egy csapásra megkülönbözteti tesztalanyunkat a széles átlagtól.
Egyetlen állapotjelző LED került elhelyezésre a tok elején, a fülhallgatókon nem világít semmi, a megközelítés minimalista és szimpatikus. Hátul látunk egy töltésre szolgáló USB-C csatlakozót, egy Bluetooth párosítást indító nyomógomb társaságában.
A külső megítélése szubjektív, de kétségtelen, hogy a Denon mérnökei letisztult, megosztó motívumoktól mentes formaterv mellett döntöttek. A jól megszokott AirPods Pro szerű alakot kapjuk. Érdekes módon a Denon egyértelműen olcsóbb ára ellenére is legalább annyira elegáns megjelenésű, mint az almás vállalat főkolomposa - szerintünk azért, mert kreatívan levágták a pálcika szerű idom alját és tetejét, illetve nincsen lent csillogó krómkarika. A fotókon lévő fehéren kívül fekete kiadás is kapható, nem vitték túlzásba a színválasztékot, de ezzel a két árnyalattal valószínűleg ki is lehet szolgálni a legtöbb felhasználót.
Használat közben
A párosítás folyamata nem tartott tovább fél percnél. Android telefonnal és iMac számítógéppel egyidejűleg használtuk a fülest, mely zökkenőmentesen váltott át egyik forrásról a másikra, amennyiben az éppen aktuális eszközön megállítottuk a lejátszást. A vezeték nélküli hatókör stabilitása a környezet zsúfoltságától függően 5-10 méter között alakult, ami megfelel a kategóriának.
A fülhallgatók diszkrét hangeffektussal jelezték az elektronika ki és bekapcsolását, illetve a kapcsolat létrejöttét. Az AH-C840NCW kiválóan illeszkedett a fülbe, műanyagháza sehol nem feszítette vagy nyomta a bőrünket. A megfelelő méretű szilikonos illesztékkel várakozáson felüli passzív szigetelést sikerült elérni. Itt említést érdemel az ANC funkció is. A fülhallgató rendkívül határozottan vágta le a kinti mélyhangok jelentős részét, viszont halk járatás esetén enyhe susogás volt hallható épp úgy, mint környezeti hangérzékelő (Transparency) módban. Minket nem zavart különösebben, viszont hasznát vettük volna alkalmazáson keresztüli ANC szabályozási lehetőségnek. A gyártó által beállított erősségi szint vákuumszerű érzetet okozott, ami hosszabb távon egyesek számára frusztráló lehet. Jó hír azonban, hogy az aktív zajkioltás nélkül is rengeteg zenei részlet megmaradt a basszust beleértve, akkor is, ha autók mellett, közepesen forgalmas útnál sétáltunk.
A kettős mikrofonkészlet kitett magáért, remek tisztasággal fogadta beszédhangunkat telefonálás közben. Erős városi zajban az elektronika egész hatékonyan levágta a háttérben lévő gépjárművek búgó moraját, de ilyenkor nekünk is hangosabban kellett beszélnünk ahhoz, hogy értsék mondandónkat, különben tompává és zavarossá vált a saját hangunk. A vonal végén beszélő másik felet is remekül értettük, összességében rendkívül kellemes kommunikációs kiegészítőnek találtuk a Denon fülesét.
A Denon Headphones telefonos alkalmazás segítségével lehetőség van ANC, passzív és Transparency módok közül választani, továbbá az érintéses parancsokat egyedileg beállítani. Ötsávos EQ-t is kapunk, igaz, nem változtatja meg gyökeresen a hangzást és a mélyhangok felülbírálását teljesen mellőzi, de legalább van. Érdemes rögtön telepíteni az alkalmazást, hogy az esetleges hibák javításait is megkapjuk.
Hangminőség
A Groove Armada - Suntoucher c. száma hatalmas mennyiségű mélyhangot tartalmaz, amit tesztalanyunk magabiztosan és telten adott vissza. A tömény és morajló ütemek nem nyomták el a rapszöveget. Akik jól ismerik ezt a zenét, talán emlékeznek arra, hogy az első versszak alatt pattogó vinyl zajjal fűszerezték meg. Utóbbit és a hasonló, kevésbé középpontban lévő részletet is határozottan, markánsan jelenített meg a Denon. Nem ásta el a halk motívumokat, inkább erősebben rájuk fókuszált. Ez előnyös volt olyan tekintetben, hogy színes és informatív karaktert kaptunk. Másik oldalról kissé ömlesztve, sűrűn állt össze a sztereó kép. Nem kaptunk olyan tagoltságot, mint a drágább PerL Pro esetében, de az AH-C840NCW-t sok esetben kihúzta a csávából átlag fölötti, széles korlátokkal dolgozó dinamikája.
Cassandra Wilson - Red Guitar c. művének hallgatása közben tetszett, hogy a fülhallgató nem ugyanolyan tömény basszussal szólt, mint a Suntoucher esetében. Finomabb zenére óvatosabb mélyhang adagolással reagált és hagyta érvényesülni a hangszereket. Arra lettünk figyelmesek a Red Guitar és a The Dave Brubeck Quartet - Take Five esetében is, hogy az elektronika némileg összefésülte a jobb és bal oldal információtartalmát, mintha titokban bekapcsolt volna egy crossfeed módot. Ez egyfelől segített összefüggőbb sztereó képet adni, hogy ne legyenek a részletek túlságosan jobbra és balra különülve. Ugyanakkor a tér szélességének és nyitottságának rovására ment. A füles térábrázolást illetően nem ért el olyan szintet, mint drágább rokonai (vagy egy azonos összegbe kerülő, kábeles fülhallgató), de az általános hangkaraktere és frekvencia ábrázolása kifejezetten kellemes, hosszan hallgatható volt.
Alternatívák
Házon belül a Denon PerL TWS megfontolandó azoknak, akik alkalmi testmozgáshoz ideális stabilitást keresnek jobb általános hangminőség, színpad tagolás mellett. Ráadásul a sima PerL e sorok írásakor kedvezőbb áron kapható, bár ahogy cikkünkben írtuk, komfortja leginkább erős négyes. Hangminőségben erős volt a final ZE3000TWS is, melynek egyedi belső kialakítása egyedülálló, "feszültség mentes" komfortot nyújtott, miközben stabilitása maga mögé utasította a hagyományos earbud formákat. E sorok írásakor kedvezőbb áron kapható, mint a Denon AH-C840NCW, bár telefonos alkalmazása nincsen és az érintés alapú vezérlése sem annyira kifinomult, mint aktuális tesztalanyunknak.
Végszó
A Denon AH-C840NCW tisztességes megtestesítője a mindennapokra alkalmas, kellemes hangzású TWS fülhallgatónak. A hangminősége nem kimondottan audiofil mércét vett célba, de szívesen hallgattunk rajta szinte bármit, egyértelmű hiányosságai ellenére, mivel barátságos és dinamikus alapkaraktert nyújtott. A telefonálási élmény, az alkalmazás alapú hozzáférés és az érintős felület érzékenysége, valamint a külső megjelenés olyan részletek, melyekben egyértelműen fejlődött elődjeihez képest. Az ANC hatékonysága megfelel a középkategóriának, de csodát nem érdemes tőle várni, viszont jó hír, hogy a passzív módban is meglepően sok zavaró külső zajt tud kirekeszteni. Íme egy kedvezőbb AirPods Pro alternatíva, mi gondolkodás nélkül inkább ezt a modellt választanánk.
