Yamaha Aventage RX-A2010 házimozi erősítő teszt

2012. szeptember 24., hétfő, 15:10

Yamaha Aventage RX-A2010 házimozi Yamaha erősítő Yamaha házimozi házimozi erősítő erősítő teszt házimozi erősítő teszt audio YPAO

A házimozi egyik legrégebbi "motorosa" a Yamaha nemrégiben új elnevezéssel dobta piacra közép és csúcskategóriás rádióerősítőit. Az Aventage sorozat számos újdonság mellett megőrizte a hagyományos erényeket is, amiktől méltán híresek a készülékeik. A második legnagyobb receivert kaptuk kipróbálásra, tesztelésre.

Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010Yamaha Aventage RX-A2010

Az RX-A2010 sok olyasmit kínál, amiket a Yamaha mérnökei már a házimozizás kezdetekor belepakoltak az erősítőikbe. A Cinema DSP lassan húsz éve elmaradhatatlan része a készülékeknek. Ennek megítélése ízlés dolga, 12-13 éve még lelkesedtünk a szimulált térhangzásokért, manapság inkább a természetességre és a filmek alkotói által megálmodott hangzásvilágra vagyunk kíváncsiak és fogékonyak. Szerencsére ezeket is magas színvonalon közvetítik a Yamaha erősítők, akinek pedig játszogatni van kedve a ?déespével?, megteheti. Müncheni, bécsi, amszterdami hangversenytermekben és freiburgi, royaumonti templomokban érezheti magát, vagy különböző New York-i, Los Angeles-i jazzklubokban. Összesen 23 hangzásképet programoztak a processzorba, ráadásként, finomhangolásként ötféle surround paramétert változtathatunk kedvünk szerint, tehát jó ideig nem fog ráunni a tulajdonosa. Fontos megemlíteni, hogy ezeket nem kitalálták, saccolták, hanem a helyszíneken mért és rögzített adatok alapján alkották meg. Messze földet megjárt fültanúk szerint, elismerésre méltó hitelességgel.

Yamaha Aventage RX-A2010

A házimozi erősítők elmaradhatatlan alapszolgáltatásává vált az önbemérő, szobaakusztika korrekciót is végző automatikus ekvalizátor, melynek neve Yamaháéknál YPAO, ami évről évre, egyre pontosabban és hatékonyabban végzi a kalibrálást és a beállításokat. Az R.S.C. (Reflected Sound Control), 8 mérési pontjával tovább szélesíti a palettát, a parametrikus EQ, meglehetősen széles határok között üzemel: -20 +6 dB, 31,5-16000 Hz, 0,5-10 Q faktor. Hab a tortán, hogy manuálisan is használható.

Yamaha Aventage RX-A2010

A belső felépítés megtervezésekor különös figyelmet fordítottak a jobb és bal csatornák fizikai és elektromos elkülönítésére. Ez és a kettőzött alsó lemez, ötödik (középső) lábbal megtámogatva, H alakú ART (Anti-Resonance Technology) merevítéssel igazi csúcskategóriát idéző kivitel.

Yamaha Aventage RX-A2010

Az RX-A2010 előlapjának felső harmadát fényes, fekete műanyag borítja, ami magába foglalja a nagyméretű, 2x18 karakteres, informatív és messziről is kivételesen jól olvasható, felismerhető kijelzőt. Grafikusan mutatja, a megszólaltatott, jellel, pontosabban árammal ellátott csatornákat illetve hangdobozokat, Nem tévesztendő össze a beérkező jel adataival! Azokat a távirányító, vagy az előlap Info gombjának megnyomásakor írja ki a képernyőre, még a bitrátát is, kivéve HD formátumok esetében, pedig örültünk volna, ha sikerül előcsalogatnunk. A maradék kétharmad rész alumíniumból készült, ez vonatkozik a rengeteg kezelőszervet eltakaró, lenyíló ajtóra is. Mögüle valóságos gombrengeteg és egy egész sor csatlakozó bukkan elő, a fejhallgató kimenetet Silent Cinema mód teszi vonzóvá. USB-n keresztül (iPad, iPhone, pendrive) zenehallgatásra kínálkozik lehetőség, WAV, FLAC, MP3, WMA, AAC formátumokat tud megszólaltatni. Aki nem akarja magát megfosztani a zenei finomságoktól, csak a veszteségmentesekkel kísérletezzen, az utóbbi hármat felejtse el!

Már zenei élvezetről is ejtettünk szót, de a hátlapról még nem, pedig van mit nézni rajta és elkerülhetetlen a megismerése. A 8 be- (egy az előlapon) és a két (1.4a, ARC) HDMI kimenet szerintünk pontosan annyi, amennyivel illik egy felső középkategóriás erősítőt felszerelni. Valójában több mint elegendő, de ezen spórolni merénylet lenne a felhasználók ellen, ha csak egy csatlakozóval van kevesebb a szükségesnél, az rettentően idegesítő. Yamahákkal kapcsolatban efféle panaszról még nem hallottunk, felszereltségük mindegyik évjáratban példaértékű volt. A könnyebb konfigurálás érdekében az (előlapiakat kivéve) összes digitális aljzatot megszámozták, (a HDMI-ken kívül 3 koaxiális és 4 Toslink bemenet, egy optikai kimenet) csak ezeket kell megjegyezni a csatlakoztatáskor, utána a menüben szortírozhatjuk, konfigurálhatjuk őket. Gondolva a régi VHS lejátszóikat, kameráikat még nem nyugdíjazó vásárlókra, kompozit és S-video be- és kimenetekkel is ellátták ezt a nagytudású erősítőt. Ma már alapfelszereltségnek számít az Ethernet port is, hogy erősítőinket az otthoni számítógépes hálózathoz és az internethez tudjuk csatlakoztatni. DLNA 1.5 található a fedélzeten, elérhető vele PC-nk tartalma, netrádiók - HD is - tömkelege, csak győzzük szabadidővel a böngészést, válogatást. Az előfok kimenetek száma összesen 13, ebből két pár a zónáké és szintén kettő aktív mélysugárzóké, tehát az RX-A2010 9.2 összeállítású hangdobozszettet képes megszólaltatni.

Összesen 11 pár minőségi, masszív hangszórókimenet sorakozik az alsó fertályon, köztük a magassági front, vagy háttérsugárzóké, (Pro Logic IIz). A fő zóna 7.1-e mellett még két helyiségben szólaltathat meg sztereó hangdobozpárokat. De nem egyszerre, mert ?csak? 9 csatornás erősítővel rendelkezik, viszont a kettős erősítés nem maradt ki a lehetőségek tárházából. A hálózati IEC aljzat rendkívül közel került a legszélső hangszóró csatlakozókhoz, ami miatt nem használhatunk bármilyen tápkábelt, a robusztus felépítésűek - például Furutech PowerFlux - nem férnek oda.

Yamaha Aventage RX-A2010

Méltányolandó ötlet, hogy a csatlakoztatott hangszórók impedanciáját a menüben lehet betáplálni, ez alaphelyzetben 8 Ohm, amennyiben ennél alacsonyabbakat kívánunk meghajtatni vele, 6-ra kell állítani. 4 ohmos ELAC és Quadral hangdobozaink működtetését heteken át, még a legnagyobb kánikulában is hűvös nyugalommal végezte. A szokásos alumínium öntvény helyett lemezből hajtogatott hűtőbordákat alkalmaztak, a gyakorlatban bebizonyosodott, hogy jó ötlet.

Két távirányító jár az RX-A2010 erősítőhöz, a picit a második és harmadik zónába szánták, de az elsődlegesben is használható. A nagyobbik lakkfekete és alumínium hatású műanyag keveréke, rajta megvilágított LCD kijelző, ennek örömére 4 db ceruzaelemmel kell táplálni, amitől emberes lesz a súlya, ami nem hátrány, legalább arányos a méretével. Mindezekkel együtt szerethető, mert könnyű megszokni a kezelését, de a gombok megvilágítása sokat dobott volna rajta. Különösen a lenyitható fedél alól előbukkanó másodlagos funkcióval rendelkező gombok között nehézkes az eligazodás. Direkt kiválasztást biztosít 4 audio és 7 video bemenethez, mindegyik egyedileg személyre szabható. A menü grafikája élményszámba megy, ennek köszönhetően a használhatósága is kiváló. Yamaha hangversenyzongora belsejének kellemes, meleg színekben bővelkedő képével indít. A kimenetek konfigurálása részletes, jobbat kívánni sem lehet. Itt kell beállítanunk azt is, ha a frontsugárzóinkat külső végfokkal akarjuk meghajtani. Ezt kipróbálás erejéig használtuk is, mert szerkesztőségünk referencia sztereó erősítője az állvány szomszédos fakkjában foglalt helyet. Válogathatunk az YPAO automatikusan beállított hangzásképei közül, de bátran hagyhatjuk a kiegyenlített, LINEAR állásban is.

Ma már komoly házimozi erősítő nem kerülhet piacra videó szekció nélkül, ami nem csak a jelek átengedésére korlátozódik, mint néhány évvel ezelőtt. Az RX-A2010 belsejében HQV (Hollywood Quality Video) VHD 1900 Vida processzor dolgozik, képes kompozit, S-video és komponens bemenetekről HDMI kimenetre irányítani a képjeleket, miközben akár 1080p-re is skáláz, emellett xvColor és Deep Color kompatibilis. Ami az audio részleget illeti, 192 kHz/24 bites Burr-Brown digitális-analóg konverter végez kitűnő munkát az összes csatornán.

Yamaha Aventage RX-A2010

Végezetül néhány fontos és hasznos szolgáltatást említünk meg.

Az automatikus kikapcsolás 4, 8, 12 óra időtartamra állítható be, az elalváskapcsoló fokozatai: 30, 60, 90, 120 perc. iPhone és Android telefonokra letölthető alkalmazással távirányítható, valamint a többi "almás" mobileszközzel is. Alaphelyzetben aktív a HDMI passthrough, ilyenkor 2,7 W a teljesítményfelvétele, viszont nem kell az erősítőt bekapcsolni ahhoz, hogy átengedje magán lejátszónk képét és hangját, amikor kivételesen megelégszünk a tévé hangszóróinak prüntyögésével. A beépített rádióvevő memóriája 40 AM/FM csatorna frekvenciáját tárolja.

Hang és kép

Tápellátás és vezetékek terén igyekeztünk megadni mindent, ami egy nagy Yamahának jár. Quantum Qbase QB4 hálózati tápelosztót, Qv2 hálózati tápfeszültség harmonizátort, Furutech, Lessloss, Nirvana Audio S-L kábeleket vetettünk be. ELAC FS 240 BE hangdobozszettet, Velodyne SPL 1200 Ultra mélyládát kötöttünk hozzá, lejátszóként Pioneer BDP-LX55 és Dune TV-301 szolgáltak. Képmegjelenítőnek LG LM960 televíziót és Epson TW6000W vetítőt használtunk. Megtekintettük a Casino Royale és az Avatar Blu-ray filmeket, ezzel az LPCM és a DTS-HD Master Audio megszólaltatásáról, dekódolásáról kaptunk képet. Merevlemezen tárolt anyagainkból kiválogattunk mindenféle létező hangformátumot, hogy az erősítő tudását igazán kiismerhessük.

Yamaha Aventage RX-A2010

A Yamaha RX-A2010 határozott, intenzív térérzetet kelt, ez megmutatkozik a cikk elején említett szimulált hangképekben is. Ezekhez érdemes kihasználni a plusz hangfalkimeneteket és magassági effektsugárzókat felszerelni a szobában. Egy darabig próbálgattuk ezeket, aztán a megnyomtuk a STRAIGHT gombot, mert jobban szeretjük a filmek eredeti, lehetőleg veszteségmentesen tömörített, a rendező és a hangmérnök által megálmodott hangját, mint a mesterségesen kreáltat. Az RX-A2010 karaktere dinamikus és eleven. Természetesnek ható, életteli, effektdús hátteret rajzolt körénk, bármilyen hangsávot választottunk, korábban a Marantz SR6005 produkált hasonlót. Ez nem mindenkinek tetszik egyformán, akár túlzónak is minősíthető, szerintünk sok filmnél kifejezetten kellemes, fokozza a jelenlétérzetet és az élményfaktort. Úgy véljük ez az YPAO-nak is köszönhető és nem egyenlő azzal, amikor csak megemeljük néhány decibellel a háttércsatornák szintjét. Mindegyik tesztfilmünk valódi házimozi hangulattal ajándékozta meg a hallgatóságot, ezért igyekeztünk kihasználni a rendelkezésünkre álló időt és a lehető legtöbbet a tévé illetve a vászon előtt tölteni. Elégedetten nyugtáztuk, hogy sztereóból még mindig a Yamaha tudja az egyik leghitelesebb - vagy annak tűnő - surroundot előállítani.

Végigzongoráztuk - ha már Yamaha került a kezeink közé - a video beállításokat és a hálózati képességeket, melyekkel hetekig elszórakozhat, akinek a filmnézésen és a zenehallgatáson kívül ilyesmire is akad ideje. A'propos, zene! Pure Direct-ben meghallgattunk pár tucatnyi CD-t, még Szuper Audiót is és nem azért, mert kínozni akartuk magunkat, hanem szórakozásból. Nem kell félretenni az akusztikus hangszereket felvonultató muzsikákat és a szimfonikusokat sem, de azért koncert Blu-ray filmekkel inkább elemében van. Ebben a próbatételben volt legnehezebb dolga az RX-A2010-nek, mert high-end sztereó erősítőhöz hasonlítottuk, de nem vallott szégyent, ami egy házimozi rádióerősítőtől elismerésre méltó fegyvertény.

Megkedveltük a Yamaha RX-A2010 házimozi erősítőt, biztosan tudjuk, hogy évek múltán is ugyanolyan kellemes emlékekkel fogunk visszagondolni a vele töltött hetekre, mint a bő 12 évvel ezelőtt tesztelt DSP A1-re, a maiak dicső és legendás ősére.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.